Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 15:21
Reklama

Opowie o płycie i książce

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wydarzenie będące częścią projektu "Książka i Muzyka", w ramach programu Partnerstwo Dla Książki, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Gościem będzie chełmianin z wyboru - Marek Dyjak.
Opowie o płycie i książce

Tym razem Marek Dyjak będzie opowiadał o swoim życiu i twórczości, choć podczas spotkania nie zabraknie też muzyki. A wszystko to już 24 września w sali widowiskowej ChBP. Wstęp wolny.

Pretekstem do zorganizowania spotkania jest m.in. książka biograficzna zatytułowana "Polizany przez Boga", której napisania podjęli się Arkadiusz Bartosiak i Łukasz Klinke.

- Wszyscy myślą, że Dyjak to świetny wokalista, rasowy pijak i niedoszły samobójca. My staraliśmy się odnaleźć prawdziwą naturę Marka, tę mniej znaną i oczywistą. Wrażliwego człowieka skrytego pod maską prostolinijności, pogodnego faceta w przebraniu depresyjnego mruka i radykalnego komentatora rzeczywistości, którego metafor nie przebiją najwięksi poeci - podsumowują swoją pracę autorzy.

Kolejnym tematem spotkania będzie ostatnia płyta artysty "Piękny instalator", której fragmentów nie zabraknie podczas tego popołudnia. Jest to najnowszy album Dyjaka. Jego tytuł to również tytuł piosenki do tekstu Jana Kondraka, która była próbą nawiązania do obrazu Jerzego Dudy-Gracza. Tą piosenką Marek Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na albumie zaśpiewał ją w duecie z raperem Vieniem. Gościnnie na krążku pojawia się także Renata Przemyk oraz Zosia Hiszpańska młoda skrzypaczka, grająca temat do muzyki z filmu „Jasminum” Zygmunta Koniecznego, do którego słowa na potrzeby piosenki „Miriam” napisał Robert Kasprzycki.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama