Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 14:25
Reklama

Narodowe czytanie inaczej

Tradycyjnie we wrześniu w całej Polsce odbywa się akcja pod hasłem "Narodowe Czytanie". Wydarzenie organizowane jest również w Chełmie, w nieco innej formule niż było to dotychczas.
Narodowe czytanie inaczej
Autor: Fot. prezydent.pl

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy czytać będą fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, fragmenty utworu zostaną wcześniej nagrane, a całość będzie dostępna w mediach w formie filmu 5 września. W postacie dramatu, podobnie jak w latach ubiegłych, wcielą się znane w Chełmie osobistości. Wydarzenie organizują wspólnie  Młodzieżowy Dom Kultury, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Chełmska Biblioteka Publiczna i Urząd Miasta Chełm.

- Ze względu na pandemię zdecydowaliśmy się na inną formę akcji. Zaproszone przez nas osoby będą wcześniej nagrywać swoje fragmenty i interpretować je we własny sposób - wyjaśnia Joanna Wilkołaska, dyrektor MDK w Chełmie. - Swój udział w wydarzeniu potwierdzili nam przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy placówek oświatowych, reprezentanci MDK i Młodzieżowej Rady Miasta oraz Teatru Wyobraźni Mirosława Majewskiego.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Autor połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez prezydentów RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama