Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 00:47
Reklama

Dwa ogniska wirusa w powiecie

19 sierpnia biuro wojewody lubelskiego poinformowało o siedmiu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem mieszkańców powiatu. Z naszych ustaleń wynika, że wszystkie zachorowania dotyczą gminy Izbica. Osoby te miały styczność z kobietą i mężczyzną, którzy wcześniej "złapali" SARS-CoV-2 na weselnej zabawie w rejonie Biłgoraja. Kilka dni później stwierdzono trzy kolejne zachorowania w dwóch innych gminach.
Dwa ogniska wirusa w powiecie

W ubiegłą środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 735 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 28 w województwie lubelskim. Siedem zakażonych osób to mieszkańcy powiatu krasnostawskiego. To największa do tej pory jednorazowa liczba zachorowań w naszym regionie. Łącznie w powiecie stwierdzono do tej pory 22 zarażonych, z których 10 już wyzdrowiało.

- Potwierdzone testami laboratoryjnymi zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w powiecie krasnostawskim dotyczą: kobiety i dwóch mężczyzn w przedziale wieku 0-20 lat, kobiety i mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat oraz kobiety w przedziale wieku 41-60 lat i mężczyzny w wieku powyżej 60 lat - informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że 2 sierpnia SARS-CoV-2 stwierdzono również u dwojga mieszkańców powiatu krasnostawskiego. To kobieta i mężczyzna w przedziale wiekowym 21-40 lat, którzy mieli styczność z przypadkiem potwierdzonym. Z naszych późniejszych ustaleń wynikało, że oboje są mieszkańcami gminy Izbica i trafili na oddział zakaźny w Chełmie. Nieoficjalnie wiadomo, że kontakt z zarażoną osobą lub osobami mieli na weselu w rejonie Biłgoraja.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informuje, że dwa ogniska w powiecie krasnostawskim są w fazie rozwojowej.

Po oficjalnym komunikacie o nowych zakażeniach w powiecie na stronach internetowych Urzędu Gminy Izbica pojawił się apel władz o konieczności zachowania przez mieszkańców i interesantów reżimu sanitarnego i dystansu społecznego.

- W związku z pojawieniem się potwierdzonych zachorowań na Covid-19 na terenie naszej gminy, apeluję o zachowanie ostrożności i rozsądek. Proszę, aby podczas wizyty w urzędzie gminy każdy z interesantów bezwzględnie przestrzegał wymogów sanitarnych, a więc zakładał maskę i dezynfekował ręce - apeluje wójt Jerzy Lewczuk.

Jednocześnie prosi o ograniczenie wizyt w urzędzie gminy i gminnych jednostka organizacyjnych do niezbędnego minimum. Wszelkie pisma i wnioski można składać drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected] lub wrzucać do skrzynki przy wejściu do urzędu gminy. Preferowany jest również o kontakt telefoniczny. Pracownicy są dostępni pod numerami telefonicznymi: 84 618 30 34 lub 84 618 30 54.

Nowe przypadki zakażeń stawiają pod znakiem zapytania organizację dożynek powiatowych 30 sierpnia. Starosta Andrzej Leńczuk mówi jednak, że święto plonów w Krasnymstawie jest planowane bez zmian. Podkreśla, że uroczystość będzie miała charakter symboliczny i w reżimie sanitarnym. Delegacje z miasta i gmin będą mogły liczyć maksymalnie 15 osób.

- Dożynki rozpoczną się o godz. 14 mszą święta w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie. Po liturgii korowód przejdzie na boisko przy Zespole Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego. O godz. 16 planowany jest koncert Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który będzie transmitowany online. Nie przewidujemy tradycyjnych stoisk i innych atrakcji. Będą wyznaczone specjalne sektory. Ogłoszone zostaną wyniki konkursu wieńców dożynkowych. Jeśli do tego czasu liczba zachorowań będzie miała charakter rozwojowy, zastanowimy się nad ewentualnym odwołaniem imprezy - mówi  starosta.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama