Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama moto
Reklama

Kurator nie pozwala na zamknięcie szkół | Super Tydzień

- Czynnik ekonomiczny nie może być dla organu prowadzącego powodem do likwidacji szkoły - stwierdziła kurator oświaty Teresa Misiuk. Wydała negatywne opinie w sprawie planów zamknięcia podstawówki w Święcicy i filii w Wólce Tarnowskiej.

To jeszcze nie koniec bitwy o szkoły, chociaż wygląda na to, że władze gminy tym razem poniosły porażkę. Bez zgody kuratora nie można likwidować placówek oświatowych.

- W ciągu 7 dni złożę zażalenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej - zapowiada wójt Bożena Deniszczuk.

Zgodnie z przepisami, wójtowi w takiej sytuacji przysługuje prawo do odwołania od niekorzystnej decyzji. Jest ono przesyłane do ministerstwa za pośrednictwem lubelskiego kuratora oświaty. Czy odniesie skutek? - nie wiadomo.

Kurator oświaty znalazł kilkanaście powodów, by nie zamykać szkoły w Święcicy. Uznał, że ta placówka stanowi centrum życia kulturalnego całej miejscowości. Integruje środowisko lokalne. Uczniowie tej placówki osiągają dobre i bardzo dobre wyniki z egzaminów, lepsze niż uczniowie z SP w Wierzbicy. Ponadto dowożenie dzieci do szkoły w Wierzbicy wydłuży czas pobytu dzieci poza domem. Nie jest też problemem brak pełnowymiarowej sali gimnastycznej, bo uczniowie, korzystając z "Orlika", osiągają znaczące sukcesy sportowe. Mała szkoła zapewnia również uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego. Tymczasem wyniki nadzoru pedagogicznego w SP w Wierzbicy wskazywały od lat na nieprawidłowości pod tym względem. Ważne jest również dla kuratora to, że w sprawie likwidacji szkoły nie został osiągnięty konsensus społeczny. Obecna wójt podczas wyborów zapewniała, że szkoła nie zostanie zlikwidowana.

Plany władz gminy pogrążyła sytuacja w SP w Wierzbicy. Jak wytknął kurator oświaty, odwołano tam dyrektora, a jego obowiązki pełni wicedyrektor. To może utrudniać planowanie i organizowanie pracy z uwzględnieniem dobrej adaptacji nowych uczniów z likwidowanej szkoły.

Także "demografia wskazuje na stabilną ilość uczniów" (pisownia oryginalna) zamieszkujących w obwodzie SP w Święcicy. By utrzymać szkołę, rodzice zadeklarowali nawet pomoc w bieżących pracach na rzecz tej placówki. 

Niemal  identyczne argumenty przemawiają za utrzymaniem szkoły filialnej w Wólce Tarnowskiej. Uczy się w niej w sumie 18 dzieci - i to wraz z pięcio- i sześciolatkami. Według rodziców i nauczycieli plany związane z likwidacją placówki podyktowane są wyłącznie względami ekonomicznymi. Nauczyciele tej szkoły nie otrzymali żadnych konkretnych informacji na temat ewentualnego dalszego zatrudnienia w SP w Wierzbicy.  Podobnie jak rodzice ze Święcicy, również rodzice dzieci ze szkoły w Wólce Tarnowskiej zadeklarowali pomoc w bieżących pracach na rzecz szkoły.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama Nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama