Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Podwójne świętowanie w Okszowie

95-lecie istnienia szkoły i 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Te dwie okazje świętowano 16 listopada w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie.
Podwójne świętowanie w Okszowie

Przy takiej okazji warto przypomnieć historię tej placówki. Zgodę na objęcie jej patronatem wyraził sam Piłsudski, podczas swojej wizyty w Chełmie w 1920 roku. Więc już trzy lata później, 5 stycznia 1923 roku została otwarta Szkoła Rolnicza im. Komendanta Józefa Piłsudskiego w Okszowie. Uroczyste poświęcenie szkoły w obecności marszałka odbyło się 7 czerwca 1925 roku. Niestety, II wojna światowa przerwała jej działanie. Szkołę reaktywowano w 1947 roku. Od tego momentu funkcjonowała jako 3-letnie gimnazjum rolniczo-hodowlane. 10 lat później została przekształcona w technikum rolnicze i cały czas intensywnie się rozwijała. W 1989 roku do użytku oddano nowy budynek szkoły, a pod obecną nazwą funkcjonuje ona od 1990 roku. Po reformie szkolnictwa z 2002 oferta edukacyjna szkoły się rozszerza o liceum profilowane i technikum. Z czasem powstaje tu także filia Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), a nawet UMCS. Przez te wszystkie lata mury tej szkoły opuściło wiele zasłużonych dla społeczności i znanych nie tylko lokalnie absolwentów.

Piątkowa uroczystość była okazją do przypomnienia historii szkoły i uczczenia związanej z nią postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Odsłonięto poświęconą mu tablicę. Tego dnia w szkole świętowano też 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zasługami wykazały się też osoby, którym podczas uroczystości przyznano medale za długoletnią i wzorową pracę zawodową w służbie państwa. Są one nadawane przez prezydenta RP. Złote medale otrzymali Stanisław Buk, Zbigniew Latusek, Piotr Ostrowski, a medal srebrny Katarzyna Strup. Tym, którzy wykazali się z kolei wyjątkowymi zasługami dla rolnictwa, rozwoju wsi i edukacji rolniczej młodzieży przyznano odznaki honorowe "Zasłużony dla rolnictwa". Otrzymali je: Edyta Szymczuk, Małgorzata Mamełka, Czesława Tkaczenko, Marzena Tomaszewska, Bożena Sobolewska, Aneta Musur, Krzysztof Sobolewski oraz Krzysztof Surtyk.

Wszystko to odbyło się w obecności licznie przybyłych gości. Pojawili się przedstawiciele władz, w tym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele kuratorium i kościoła, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek razem z pocztami sztandarowymi swoich szkół, kombatanci oraz lokalni przedsiębiorcy. Przede wszystkim najważniejsi jednak tego dnia byli obecni i dawniejsi pracownicy oraz uczniowie i absolwenci szkoły. W końcu było to święto ich szkoły.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kryslc 24.11.2018 19:26
A to poświęcenie to było w jakim obrządku? Piłsudski wszak religię zmieniał dwa razy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama