Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 kwietnia 2026 09:12
Reklama
Reklama
To wszystko nie tak

Powiat chełmski. Nie sprzeciwiają się, a wręcz cieszą. Rada sołecka alarmuje w sprawie chodnika w Rakołupach Dużych

- Nie wiem, kto dopuścił się takiej manipulacji, ale to nie rada sołecka wsi Rakołupy Duże sformułowała pismo do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie chodnika w ciągu drogi powiatowej – zaalarmowała naszą redakcję sołtys Bożena Czerniej. W piśmie, jakie do naszej redakcji trafiło w połowie grudnia, ktoś, kto podszył się pod gremium, poddawał pod wątpliwość legalność wykonanych przez powiat chełmski robót. Przypomnijmy raz jeszcze najważniejsze tezy, jakie się w nim pojawiły.
Powiat chełmski. Nie sprzeciwiają się, a wręcz cieszą. Rada sołecka alarmuje w sprawie chodnika w Rakołupach Dużych
Rada sołecka wsi Rakołupy Duże zareagowała na treść pisma, jakie trafiło do naszej redakcji w sprawie budowy powiatowego chodnika w tej miejscowości.

Źródło: Freepik

„Nasze wątpliwości co do legalności budowy wzbudzają takie okoliczności jak: brak tablicy informacyjnej zawierającej dane dotyczące adresu budowy, rodzaju robót budowlanych, numeru pozwolenia na budowę, danych inwestora oraz to, że chodnik budowany jest z materiałów rozbiórkowych oraz bez zachowania określonych przepisami parametrów technicznych” - stwierdził nadawca pisma. 

Wiemy już, że nie sformułowała go rada sołecka miejscowości. 

- Chcielibyśmy stanowczo zaznaczyć, jako sołtys i rada Rakołup Dużych, że nigdy nie zwracaliśmy się do redakcji Super Tygodnia Chełmskiego w temacie budowy chodnika. Nie mamy również wątpliwości, ani zastrzeżeń co do legalności budowy. Wręcz przeciwnie - bardzo cieszy nas ta inwestycja i dziękujemy, że mamy chodnik, który jest udogodnieniem przy korzystaniu ze środków lokomocji takich jak bus czy autobus. Informujemy też, że nie wysyłaliśmy żadnego pisma do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Jest nam przykro. To niebywała manipulacja. Jesteśmy zbulwersowani, że ktoś podpisał się mieszkańcami i Radą Sołecką Rakołup Dużych – wyjaśniła w rozmowie z nami sołtys Bożena Czerniej

Postawionym w piśmie tezom zaprzeczył też, o czym informowaliśmy już wcześniej, zastępca dyrektora wydziału infrastruktury Starostwa Powiatowego w Chełmie Grzegorz Dudczak.

- "To naprawdę malutka inwestycja. Chodnik został wykonany zgodnie z przepisami „Prawa budowlanego”. Odpowiednie zgłoszenie zostało przyjęte 20 listopada (...) przez organ architektoniczno-budowlany bez żadnego sprzeciwu. Warto z pewnością zaznaczyć, że robót, które realizowane są jedynie w oparciu o zgłoszenie, nie trzeba opatrywać dodatkowymi tablicami informacyjnymi. W czasie prowadzenia prac teren był odpowiednio zabezpieczony, a w jego pobliżu ustawiono znaki drogowe. Prace wykonaliśmy siłami własnymi pracowników bazy materiałowo-sprzętowej w Sielcu. Wykorzystaliśmy zapasy zgromadzonych materiałów budowlanych – kostkę brukową, piasek i cement. Wszystkie artykuły przeznaczone były do bieżących remontów. Nie są to materiały porozbiórkowe, lecz nowe, pochodzące z zapasów bieżących" – wyjaśnił w skierowanej do nas wiadomości Dudczak.

Dodał, że chodziło przede wszystkim o przedłużenie istniejącego już w tym miejscu chodnika o dodatkowy odcinek – w sumie 45 m.

„Prace wykonano, realizując wnioski składane przez rodziców dzieci dojeżdżających do Szkoły Podstawowej w Leśniowicach. Chodnik poprawi z pewnością komfort pieszych oraz pasażerów autobusu, głównie dzieci. Poprawi się też bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzieci nie będą już musiały wchodzić na jezdnię, aby uniknąć błotnistego pobocza. W najbliższych dniach uzupełnimy brakujące oznakowanie poziome i pionowe - znak D-15 „przystanek autobusowy” oraz linie P-17, wyznaczające miejsce zatrzymania autobusów" – doprecyzował pracownik starostwa.

Komu więc zależało na tym, aby wprowadzić informacyjny zamęt? 

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: działki JAGODATreść komentarza: czas tu stanął w miejscu 40 lat temu.,,droga dojazdowa ,, do działek pracowniczych JAGODA ul.Jezuicka.Tym traktem codziennie próbują dostać się działowicze.setki dziur,brak utwardzenia....Ponad dwustu użytkowników naraża swoje samochody na urwanie kół ,a to stwarza zagrożenie zdrowia.Moze by ktoś z miasteczkowego urzędu zajął się wreszcie tą ,,golgotą,,????!!!!!!!!Data dodania komentarza: 19.04.2026, 20:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Będą miejskie autobusy? Trwają już przygotowania do złożenia wniosku o dofinansowanieAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Zakończenie kolejnej wojny. Oczywiście tej, którą sam rozpocznie.Data dodania komentarza: 19.04.2026, 12:07Źródło komentarza: USA jako gwarant naszego bezpieczeństwa? Tak to widzą PolacyAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Można????? Oczywiście, że można. Tylko z głową.Data dodania komentarza: 18.04.2026, 14:47Źródło komentarza: Piękna akcja naszego dziennikarza i jego sąsiada! Pięć osieroconych wiewiórek uratowanych! [FILM, ZDJĘCIA]Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Niedługo oszuści zaczną chwytać naiwnych na ufoludka.Data dodania komentarza: 18.04.2026, 10:22Źródło komentarza: 61-latka uwierzyła żołnierzowi z USA. Jak ją zmanipulował?Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Czyli z Chełma.Data dodania komentarza: 18.04.2026, 10:16Źródło komentarza: Jeszcze więcej klas wojskowych. Bo młodzi chcą się w nich uczyć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama