Tylko 15 i 16 grudnia oszuści kilkukrotnie podjęli próby wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców Zamościa. Sposób działania przestępców w każdym z tych przypadków był podobny.
– Oszuści dzwonili na numery telefonów stacjonarnych. Informowali, że są policjantami, podawali nawet imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej. Następnie pod legendą o tym, że środki finansowe na koncie są zagrożone zalecali, aby je wypłacić a następnie wpłacić na specjalne „bezpieczne konto”. Fałszywie informowali również, że Policja prowadzi działania, aby zatrzymać grupę przestępczą, że w proceder zamieszani są pracownicy banków. Zalecali, aby wypłacając środki, zachować tajemnicę i nie informować bankowców o powodach wypłat – opisuje podkomisarz Dorota Krukowska-Bubiło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
– W niektórych sytuacjach oszuści, próbując wzbudzić strach u mieszkańców Zamościa, informowali, o tym, że ktoś obserwuje ich mieszkanie i może dojść do włamania – dodaje podkom. Krukowska-Bubilo.
Przedstawiając się za policjantów wypytywali też o zgromadzone w domu i na rachunkach oszczędności, zalecając jednocześnie wpłatę pieniędzy na wskazane przez nich konta.
PRZECZYTAJ TEŻ: Plaga oszustw "na BLIK-a" w powiecie chełmskim. Trzy osoby okradzione jednego dnia
– Z kilkunastu osób niestety jedna mieszkanka Zamościa w wieku 80 lat dała się zmanipulować. Przekazała informację, że w domu ma 1400 złotych i poszła do wpłatomatu, gdzie wpłaciła pieniądze na rachunek przestępcy – informuje oficer prasowy KMP Zamość.
Pozostali mieszkańcy Zamościa, do których zadzwonili oszuści, zachowali czujność i nie przekazali żadnych danych na swój temat, ani informacji o posiadanych oszczędnościach.
– Domyślając się, że są to próby oszustw szybko odkładali słuchawkę, kończąc połączenia i powiadamiali Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112 – dopowiada Krukowska-Bubiło.
Policjantka apeluje taką postawę. Przypomina, że funkcjonariusze Policji bądź innych służb nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy ani dokonywanie przelewów bankowych. Nie żądają również podania danych osobowych czy numerów kont przez telefon.
PRZECZYTAJ: Gm. Chełm. Pijany kierowca próbował wręczyć policjantom łapówkę
W sytuacji, gdy ktoś odbierze podejrzane połączenie, najlepiej zaraz się rozłączyć i skontaktować z bliskimi lub zadzwonić na numer alarmowy 112.
– Nie podejmuj żadnych działań finansowych pod presją czasu. Pamiętajmy też, że rozmowa z naszymi bliskimi o powyższych zagrożeniach może uchronić ich przed utratą oszczędności całego życia – radzi podkomisarz Dorota Krukowska-Bubiło.

![Krasnostawscy policjanci śledzili kierowców z drona. Ujawnili dużo wykroczeń [FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-krasnostawscy-policjanci-sledzili-kierowcow-z-drona-ujawnili-duzo-wykroczen-film-1766422911.jpg)


![Tragedia w Orchówku. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu [ZDJĘCIA, FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-tragedia-w-orchowku-pobity-mezczyzna-zmarl-w-szpitalu-1766410740.jpg)



![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [21-12-2025] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-14-12-2025-1766269962.jpg)

![Tragedia w Orchówku. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu [ZDJĘCIA, FILM] Tragedia w Orchówku. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu [ZDJĘCIA, FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-tragedia-w-orchowku-pobity-mezczyzna-zmarl-w-szpitalu-1766410740.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze