Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 14:33
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Granica z Białorusią pod nadzorem elektronicznym

Minister Kierwiński we Włodawie i Chełmie o bezpieczeństwie i technologii

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński odwiedził w poniedziałek rejon wschodniej granicy Polski. Wizyta objęła m.in. Placówkę Straży Granicznej we Włodawie oraz Komendę Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Głównym tematem była sytuacja na granicy z Białorusią i uruchomienie ostatniego odcinka bariery elektronicznej nad rzeką Bug.

W konferencji prasowej na trójstyku granic Polski, Białorusi i Ukrainy uczestniczył minister Marcin Kierwiński oraz wiceministrowie Czesław Mroczek i Maciej Duszczyk.

– To właśnie tutaj, na wschodniej granicy Polski, rozgrywa się dziś prawdziwa walka z nielegalną migracją – podkreślił minister Kierwiński.

Granica pod pełnym nadzorem

Jak poinformował szef MSWiA, oddanie do użytku systemu nad Bugiem kończy projekt objęcia całej granicy polsko-białoruskiej całodobowym nadzorem elektronicznym. Inwestycja w tym rejonie kosztowała 280 mln zł i była realizowana przez półtora roku.

– Po 1,5 roku intensywnych prac uruchomiliśmy barierę elektroniczną wzdłuż Bugu wartą 280 mln zł. To dowód realnych inwestycji i zaangażowania funkcjonariuszy, które przekładają się na bezpieczeństwo nas wszystkich – powiedział Kierwiński.

Dotychczas skuteczność wykrywania prób nielegalnego przekroczenia granicy wynosiła 30%. Dziś, jak podkreśla MSWiA, jest to niemal 98%.

Centrum Nadzoru w Chełmie

Po konferencji delegacja udała się do Chełma, gdzie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG działa nowoczesne Centrum Nadzoru Systemu Technicznej Ochrony Granicy. Stamtąd kontrolowana jest cała infrastruktura elektroniczna na granicy – w tym systemy optoelektroniczne, wieże mobilne, kamery termowizyjne i bezzałogowe statki powietrzne. Centrum wyposażone jest w 20 stanowisk operatorskich oraz ścianę wizyjną, umożliwiającą bieżący podgląd sytuacji.

Wzrost presji na odcinku nadbużańskim

Minister Kierwiński poinformował, że po uszczelnieniu granicy na Podlasiu, nielegalna migracja nasiliła się na południowym odcinku.

– Mamy dziesięciokrotny wzrost prób nielegalnego przekroczenia tej granicy w porównaniu do ubiegłego roku. To dowód na skuteczność działań na Podlasiu i konieczność kontynuacji inwestycji tutaj – powiedział.

W planach jest także budowa drogi patrolowej o wartości blisko 300 mln zł.

– Mamy nadzieję, że droga będzie gotowa do końca roku – dodał szef MSWiA.

Wzmocnienie kadrowe i dalsze inwestycje

Równolegle z rozbudową infrastruktury trwa zwiększanie potencjału kadrowego Straży Granicznej.

– To najwyższy stan osobowy tej formacji od początku jej istnienia – niemal 16 tys. funkcjonariuszy. Planujemy kolejne 2,5 tys. etatów – poinformował minister.

W tym roku służbę ma rozpocząć 500 osób w ramach nowo utworzonych oddziałów służby kontraktowej, które docelowo mają liczyć 1500 funkcjonariuszy.

Kluczowa rola Nadbużańskiego Oddziału SG

Nadbużański Oddział SG odpowiada za 467,5 km granicy – w tym 296,26 km z Ukrainą i 171,24 km z Białorusią. W jego strukturze znajduje się 20 placówek, w tym 12 przejść granicznych – 7 drogowych, 4 kolejowe i jedno lotnicze (Świdnik).

– Polska granica jest szczelna, bezpieczna i dobrze chroniona. Od pierwszych dni funkcjonowania obecnego rządu uruchomiliśmy maksymalne środki techniczne, by wesprzeć służby. Dziś ta granica jest skutecznie monitorowana i zabezpieczona – podkreślił minister.

Wizytę zakończyła odprawa z Komendantem Głównym Straży Granicznej oraz kadrą kierowniczą Nadbużańskiego Oddziału SG, podczas której omawiano dalszy rozwój infrastruktury oraz strategię działania w obliczu rosnącej presji migracyjnej.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

brawo 04.08.2025 12:15
Do Jakuba nie zajrzeli?

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Uio Treść komentarza: A ile kosztowały do tej pory podwyżki diet dla radnych sołysów i wójtowej? Czy to jakaś tajemnica? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Ufają decyzjom wójt. Radni w Białopolu udzielili Anecie Radomskiej wotum zaufania Autor komentarza: Prl Treść komentarza: Żenada nowoczesny ciągnik z kosiarką szkoda że nie pokazali jak wyglądają pobocza dróg gminnych -Ursusem c 330 z rotacyjną pokosił bym lepiej. Wypracowali 120% normy- jak za starych dobrych lat. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:56 Źródło komentarza: Wójt doceniona za finansową dyscyplinę. Radni zagłosowali za absolutorium dla Anety Radomskiej Autor komentarza: Jolka Treść komentarza: Przez niemal 9 w Zmudzi przebudowano skwerek kolo szkoly- slkepu, plac pod strazą, elewacja na szkolach, parking pod Urzedem gminy. Co do migracji gdzie są włodarzy dzieci? Aaa wyjechaly... Data dodania komentarza: 21.06.2026, 23:31 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: andy Treść komentarza: no kto? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:24 Źródło komentarza: Strajk ostrzegawczy w chełmskim ZUS. Pracownicy żądają podwyżek i wsparcia ministerstwa [ZDJĘCIA, FILM] Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro twierdzisz, że Tusk to ryży to jak nazwiesz tego zza oceanu?????????????? Tamten to ma ładny kolorek. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:36 Źródło komentarza: Strajk ostrzegawczy w chełmskim ZUS. Pracownicy żądają podwyżek i wsparcia ministerstwa [ZDJĘCIA, FILM]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama