Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wspomnienie o Krwawej Niedzieli

Zarząd Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chełmie zaprasza na uroczystość obchodów 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem prezydent Agaty Fisz.

Uroczystość odbędzie się w niedzielę 15 lipca przy pomniku wołyńskim na skwerze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy al. Piłsudskiego. Początek o godz. 14. Spotkanie rozpocznie się mszą św. w intencji Polaków pomordowanych na Kresach, którą odprawi biskup Mieczysław Cisło. Kolejne punkty programu to nadanie imion i poświęcenie dębów pamięci posadzonych na skwerze oraz wręczenie medali Pro Patria. Jest to polskie resortowe odznaczenie cywilne przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Otrzyma je Teodora Zgliniecka, chełmska pielęgniarka, która uratowała się z rzezi, jakiej dokonano na Polakach w kościele w Kisielinie 11 lipca 1943 roku. Drugą osobą, która otrzyma podczas uroczystości odznaczenie, jest Helena Ciszak, której udało się przeżyć mordy w Ihrowicy w wigilię Bożego Narodzenia 1944 roku - informuje Stanisław Senkowski, prezes stowarzyszenia "Pamięć i Nadzieja" w Chełmie. 

Zaplanowano także apel pamięci, złożenie wieńców przy pomniku oraz wystąpienia okolicznościowe. Na zakończenie obchodów organizatorzy zapraszają mieszkańców na grochówkę.

Rzeź wołyńska dokonywana na ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich trwała od lutego 1943 roku do lutego 1945 roku. Za pierwszy masowy akt ludobójstwa Polaków na tym terenie przyjmuje się masakrę z 9 lutego 1943 roku w miejscowości Parośla. Oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordował wówczas 173 Polaków. Do lipca 1943 roku w powiecie dubieńskim dokonano napadów na 15 polskich wsi, w powiecie horochowskim na 23 wsie i włodzimierskim na 28 wsi.


Teraz czytane:

Masarnia stanęła w ogniu [ZOBACZ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamatelefon
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A na środku postawić pomnik Jakuba I Brodatego zbawcy Chełma i okolic.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 18:32Źródło komentarza: Biurowca i dworca w Chełmie nie będzie. Spór miasta z ARP zakończony fiaskiemAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Sądy umarzają, dają zakaz prowadzenia pojazdów po raz dwudziesty. Zgodnie ze starą zasadą. Tu mam ciotkę, tam mam wuja, znajomości mam od ..........Data dodania komentarza: 14.02.2026, 17:59Źródło komentarza: Pijani kierowcy często bez żadnych kar. Sądy pod lupąAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Szczególne podwyżki powinni dostać Romanowski i Ziobro, oraz wielu innych którymi interesuje się prokuratura.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 17:55Źródło komentarza: Zarobki posłów do poprawy. Chcą podwyżki. Jest ruch posłankiAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A po co się trudzić wychowaniem tych co się samemu zmajstrowało ?????????????? Zapewne wielu uważa, że samo zmajstrowanie to nie lada wyczyn, a co z tego urośnie to już nie ich sprawa. Niech się martwią inni, byle by nie wymagali od zmajstrowanych zbyt wiele. Kiedyś nauczyciel dał w łeb smarkaczowi, a po południu ojciec dołożył. Niektórym może za mało, bo dziś mają wygórowane wymagania wobec innych.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 17:47Źródło komentarza: Krasnystaw. Zarzuty rodziców, stawiane dyrektorce "Piątki", nie potwierdziły sięAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Trzymamy kciuki. Niech winni będą ujawnieni.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 16:55Źródło komentarza: Krasnystaw. Zarzuty rodziców, stawiane dyrektorce "Piątki", nie potwierdziły się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama