Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 06:50
Reklama

Chełm: Wspólnie ratujmy Igora!

W przyszłym miesiącu Igor Cywiński będzie obchodził 13. urodziny. Jego mama ma nadzieję, że do tego czasu uda się znaleźć genetycznego bliźniaka chłopca. Nastolatek jest ciężko chory, jego życie może uratować tylko przeszczep.
Chełm: Wspólnie ratujmy Igora!

Igor od 6 miesięcy choruje na zespół mielodysplastyczny. Jest to bardzo ciężka, zagrażająca życiu choroba szpiku kostnego. Jedyną szansą na wyleczenie chłopca jest przeszczep szpiku. Ponieważ brak zgodności u dawców spokrewnionych, pilnie poszukiwany jest dawca niespokrewniony.

Igor to zwyczajny chłopiec, a może właśnie bardzo niezwykły? Tak jak większość jego rówieśników jest fanem Gwiezdnych Wojen. Mimo swojej choroby, jest bardzo pogodny, lubiany i akceptowany przez środowisko. Ze względu na stan zdrowia nigdy nie było mu dane zagrać w piłkę, dlatego mecze rozgrywa wirtualnie. Ma tylko jedno marzenie: chce wyjść ze szpitala i być zdrowy...

Diagnostyka

Chłopiec urodził się z nowotworem nerki, w wieku zaledwie 2 miesięcy przeszedł chemioterapię, lekarze usunęli mu chory narząd. Wygrał swoją pierwszą batalię o życie. Przez kolejne lata był pod stałą opieką medyczną pod kątem choroby nowotworowej.

- Kolejne problemy zdrowotne pojawiły się w związku z małopłytkowością. Płytki krwi były utrzymywane na bezpiecznym poziomie. Jednak w październiku ubiegłego roku zaczęło dziać się coś złego. Dostrzegłam na ciele syna liczne siniaki. Okazało się, że poziom płytek drastycznie spadł. Trafiliśmy do Kliniki Onkologii Dziecięcej -  opowiada mama chłopca.

Przez sześć miesięcy nastolatek był diagnozowany, aż wreszcie po dziesięciu pobytach w szpitalu, kilku biopsjach i kilku trepanobiopsjach lekarze znaleźli przyczynę jego złego stanu zdrowia.

- Wynik okazał się dla nas bardzo traumatyczny. Musimy się z tym zmierzyć. Czeka nas wielka walka, ale wierzymy, że się uda. Igor jest bardzo silny. Jesteśmy tym wszystkim trochę przerażeni, ale staramy się podchodzić do tej sytuacji zadaniowo. Musimy przez to przejść, nie mamy przecież wyjścia - mówi ze łzami w oczach mama chłopca.

Po dwóch latach badań genetycznych okazało się też, że chłopiec cierpi na zespół Noonan. To zaburzenie genetyczne, które charakteryzuje się niskorosłością, co widać już w przypadku Igora, ale także zaburzeniami i chorobami układu krwiotwórczego.

- Od października co 2-3 tygodnie leżymy w klinice. Igor przez 7-8 dni dostaje płytki, jednak ich poziom nie utrzymuje się długo. Dlatego w kwietniu lekarze zdecydowali o rozpoczęciu poszukiwań dawcy - mówi pani Izabela.

Kto jest bliźniakiem Igora?

Dawcy dla Igora szuka firma NZOZ Medigen z Warszawy. Jej przedstawiciele przyjadą do Chełma już16 maja, aby dokonać rejestru dawców szpiku kostnego. Akcja organizowana jest  w NZOZ Top-Med Szafranek przy ul. Juliusza Słowackiego 33 w Chełmie, w godzinach 13-17.

- Zapraszany każdego, kto odważy się i będzie chciał pomóc Igorowi, bądź kiedyś innemu dziecku czy dorosłemu - mówi mama chłopca.

Na miejscu zainteresowani wypełnią kwestionariusz zdrowotny kandydata na dawcę szpiku oraz oddadzą próbkę krwi. - Firma która poszukuje bliźniaka genetycznego Igora, preferuje pobranie próbki krwi, nie wymaz tak jak jest to przeważnie praktykowane. Jak tłumaczą, zdarza się, że wymaz brany z policzka nie do końca jest wiarygodny. Badanie z krwi daje stuprocentową pewność. Próbka to zaledwie 10 ml krwi od każdego chętnego. Firma, która przyjedzie do Chełma, przebada krew charytatywnie. Musiałam tylko znaleźć odpowiednie miejsca na przeprowadzenie akcji. Z pomocą przyszła mi pani Joanna Szafranek, za co jestem jej bardzo wdzięczna - mówi Izabela Cywińska.

Mama Igora zostawiła formularze również w naszej redakcji przy Lubelskiej 31.


Teraz czytane:

Ojciec walki o sprawiedliwość i godność zmarłej córki [CZYTAJ]


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama