Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 07:54
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Dorohusk: Zbierają na pomnik 100-lecia Niepodległości

Społeczny Komitet Budowy Pomnika 100-lecia Niepodległości rozpoczął rozprowadzanie cegiełek i rozmowy ze sponsorami. Potrzebuje 200 tys. zł na obelisk i urządzenie otoczenia wokół.
Dorohusk: Zbierają na pomnik 100-lecia Niepodległości

- Początkowo planowaliśmy odsłonięcia pomnika podczas uroczystości 11 Listopada. Nie chcemy jednak robić konkurencji uroczystościom centralnym i jeżeli będzie taka możliwość, odsłonimy pomnik w wigilię Święta Niepodległości, a więc 10 listopada - mówi Alina Prus, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Dorohusku i przewodnicząca Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.

W komitecie są m.in. pracownicy gminy, szkoły, parafii. W sumie 16 osób. - W naszej miejscowości nie ma ani jednego pomnika, przy którym moglibyśmy składać wieńce z okazji świąt narodowych i rocznic. Pomnik z okazji 100-lecia Niepodległości stworzy taką możliwość - mówi Agata Radzięciak, radna powiatowa z gminy Dorohusk. W imieniu komitetu zwróciła się imiennie do każdego z kolegów radnych powiatowych o wsparcie finansowe inicjatywy. Każdy z radnych otrzymał kopertę z informacją o pomniku i zdjęciem projektu.

- Biorąc pod uwagę nasze skromne możliwości finansowe oraz brak wielkich miejscowych firm, które mogłyby nas wesprzeć, mamy świadomość, że bez środków zewnętrznych taki pomnik nie będzie mógł powstać - dodaje Radzięciak.

Autorami projektu pomnika są artysta Dariusz Kowalski i architekt Tadeusz Adamski. Będą oni również jego wykonawcami. Mają na koncie wiele ważnych projektów artystycznych. Współpracowali z Ministerstwem Obrony Narodowej i Instytutem Pamięci Narodowej.

- Moim zdaniem, projekt jest piękny. Będzie miał ponad 5 metrów wysokości. Na szczycie granitowej kolumny będzie 1,5-metrowej wysokości orzeł odlany z brązu. Jego skrzydła mają mieć rozpiętość dwóch metrów - mówi Alina Prus.

Pomnik ma stanąć na posesji szkoły, naprzeciwko urzędu gminy. Jak dotąd udało się zebrać niewielką część potrzebnych funduszy. Rada gminy podjęła uchwałę o przekazaniu 38 tys. zł. Od sponsorów pozyskano już ponad 15 tys. zł. Wszyscy mieszkańcy gminy otrzymali lub otrzymają korespondencję z prośbą o wsparcie budowy.


Popularne artykuły:

Stowarzyszenie walczy z propagowaniem cyrków ze zwierzętami, ale miasto nie może wprowadzić zakazu [CZYTAJ]


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama