Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy

Chełm. Profesjonalni amatorzy w ChDK. Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich

17 listopada rozpoczynają się w Chełmie Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich. To już ich dziewiąta edycja. Na zaproszenie Chełmskiego Domu Kultury przyjadą do naszego miasta artyści z Lublina, Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Bytomia i z Ludwina.
Chełm. Profesjonalni amatorzy w ChDK. Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich

Spotkania (piątek, 17 listopada o godz. 10) zainauguruje spektakl dla dzieci „Cyrk Hrynek” Teatr Nemno. To opowieść o dyrektorze “Cyrku Marionetek, który zauważając publiczność, chce odegrać za wszelką cenę spektakl. Do tego przedsięwzięcia wykorzystuje swoich aktorów - marionetki. Jedni bohaterowie chętnie występują, inni natomiast są przymuszani do występu. Co z tego wyniknie? Najlepszym określeniem jest CYRK!.

Tego samego dnia (piątek, godz. 18) zaprezentuje się Teatr OdRuchu ze spektaklem „Karma”. Teatr OdRuchu „Karma”. – Spokojnie, to nic takiego. To tylko próba weselnej chałtury. Nie należy się szczególnie napinać ani starać. W końcu program artystyczny nie musi być wybitny. Zasadniczo – nie musiałby być, gdyby nie perfekcjonizm choreografki. Atmosfera staje się więc gęsta, co sprzyja poważnym tematom. Z pewnością, bohaterom spektaklu byłoby dużo łatwiej, gdyby nie stanowili podręcznikowych przykładów „lepszego i gorszego sortu”. Mimo wszystko przedstawienie musi trwać…

W sobotę także dwa spektakle. O godz. 16 „Kiedy wyjdziesz za mąż” Teatru w Spódnicy. Opowiada o kobiecie, która nie ma męża i rodziny, za to ma pracę, mieszkanie i pasje. O ciśnieniu społecznym. O obiadach rodzinnych. O stereotypach. O niezależności. O samokrytyce, z którą zmagamy się wszyscy. O tym, że inni wiedzą "lepiej" co dla nas dobre. Czyli o życiu…

O godz. 19 Teatr Czytelni Dramatu zaprezentuje „Kongres futurologiczny”. Jest to adaptacja satyrycznej i w wielu swoich wątkach proroczej powieści Stanisława Lema. Ostrze satyry, wymierzone przede wszystkim przeciw popularnym w latach 70. XX wieku futurologom, odczytane współcześnie, staje się krzywym zwierciadłem konfliktu między sceptycznym światopoglądem naukowym a teoriami paranaukowymi i utopijnymi ideologiami.

Teatralną niedzielę (19 listopada) o godz. 12 rozpocznie spektakl dla dzieci Teatru Pijana Sypialnia pt.: „Bajka o słowach”. Bohaterką jest Lotka, odważna dziewczyna, która podróżuje po najdalszych zakątkach kosmosu. Wyrusza na pełną przygód misję, żeby pomóc swojej przyjaciółce Ewce. W trakcie swojej wyprawy spotka Olka, który nigdy nie miał prawdziwego przyjaciela, zmierzy się ze Smokiem Cmokiem, który nie potrafi ziać ogniem, pomoże Mewie, która nigdy nie widziała morza, spotka Bałwanka Kulisia, który boi się zupełnie roztopić. Przedstawienie zawiera w sobie również elementy interakcji z najmłodszymi widzami.

Jako ostatni (19 listopada, godz. 18) zaprezentuje się AST Krakówze spektaklem „Ojcowie”. Traktuje on o ojcostwie postrzeganym z perspektywy młodych mężczyzn – wciąż bezdzietnych, będących jednak w wieku, w którym o tacierzyństwie można myśleć już bardzo poważnie. Ten status „nieistniejącego, ale możliwego ojca” współdzielą wszyscy aktorzy, a spektakl opiera się na autentycznych doświadczeniach i subiektywnych odczuciach wszystkich twórców. Snucie wizji o sobie samych w roli taty automatycznie wywoływało wspomnienia ojcostwa doświadczanego z perspektywy synów. Ten wątek okazał się fundamentalny. Dopiero rozliczenie się z paradygmatem zastanego ojcostwa i refleksja nad tym, co warto z niego ocalić, co zaczerpnąć, a co zmienić, stworzyło punkt odniesienia do rozważań nad następnym wzorcem. To przejście – od ojca poprzednich pokoleń do ojca przyszłości – wyznacza treść widowiska.

Darmowe wejściówki na spektakle można odbierać w kasach ChDK oraz CKF Zorza.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. Super Tydzień Chełmski oraz Radio Bon Ton.

O spektaklach opowiada Basią Szarwiłło z Teatru Ziemi Chełmskiej. Link do rozmowy poniżej:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama