Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama kebab

Chełmianin, prof. Andrzej Wawryniuk, laureatem ogólnopolskiej nagrody naukowej

Profesor Andrzej Wawryniuk został nagrodzony za monografię pt. "Droga do Chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki". Jest to już trzecie wyróżnienie autora i jego dzieła.
Andrzej Wawryniuk podczas wyróżnienia

Źródło: prof. Andrzej Wawryniuk

W piątek (15 września) w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się XVI Forum Historyków Wojskowości, w trakcie którego wyróżnionych zostało czterech uczonych-historyków z całej Polski. Był wśród nich i chełmski naukowiec, prof. Andrzej Wawryniuk, którego Zarząd Główny Stowarzyszenia Historyków Wojskowości nagrodził specjalnym dyplomem za monografię Droga do Chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki, wydanej w 2021 roku przy udziale PWSZ (obecnie: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych) w Chełmie.

Forum organizowane jest wspólnym wysiłkiem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenia Historyków Wojskowości, Towarzystwa Miłośników Historii oraz Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie.

Wyróżnienie wręczył prezes Stowarzyszenia Historyków Wojskowości prof. Tadeusz Panecki, a wyróżnienia gratulowali m.in.: prof. Łukasz Niesiołowski-Spano, dziekan Wydziału Historycznego UW, dr Janusz Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie oraz prof. Jacek Purchla, prezes Towarzystwa Miłośników Historii oraz wiceprezes Rady Europa Nostra.

Dla autora i jego dzieła jest to trzecie już wyróżnienie. Wcześniej publikacja ta została nagrodzona dyplomem przez Ministra Edukacji i Nauki oraz medalem przez Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie.

- Uzyskane wyróżnienie jest dla mnie, jak i środowiska, w którym funkcjonuję co dzień, wyjątkowym wydarzeniem. Przyznała je bowiem istotna w świecie naukowym instytucja ogólnopolska, skupiająca wybitnych znawców tematyki wojskowości, jaką jest Stowarzyszenie. Ważne było także to, iż uroczystość odbyła się w obecności wielu uznanych naukowców, autorów publikacji o zasięgu europejskim i międzynarodowym, nadto w jednej z najlepszych polskich Uczelni – Uniwersytecie Warszawskim - mówi prof. Wawryniuk.

Nagroda dla ta to nie tylko docenienie konkretnego badacza i jego dzieła, ale także całego chełmskiego środowiska naukowego, z którego wyrósł i w którym funkcjonuje.

Dodajmy, iż szeroki rezonans wśród obecnych na uroczystości gości z całej Polski wywołały inne publikacje laureata, poświęcone m.in. granicy wschodniej Rzeczypospolitej oraz jej wysiłkowi zbrojnemu w okresie uzyskania niepodległości.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gosc 20.07.2024 10:46
Historyk, który przemilcza, niewygodne dla niego, fakty historyczne.

Piotr 19.09.2023 16:26
Dawno temu Andrzej Wawryniuk uczył mnie geografii. Jeden z fajniejszych nauczycieli jakich zapamiętałem z podstawówki

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoelTreść komentarza: Rozdawanie 500+ nie zwiększyło dobrobytu u ludzi, tylko go zmniejszyło. Rząd nie daje, tylko zabiera.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:14Źródło komentarza: Pieniądze nie zwiększą liczby urodzeń. Trzeba  się otworzyć na inne rozwiązaniaAutor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może warto przesuwać przetargi na wiosnę i latem robić remonty niż w grudniu. I tak macie szczęście, że pogoda jest na plusie i bez śnieguData dodania komentarza: 4.12.2025, 09:16Źródło komentarza: Chełm. Asfalt położą w grudniu? „Jeżeli temperatura będzie około zera, można”Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Czy teraz Miasto zaciągnie kredyt na wkład własny? Bo ze słów prezydenta (o ile dobrze pamiętam) wynikało, że 100 mln wyda na bieżące potrzeby.Data dodania komentarza: 3.12.2025, 15:34Źródło komentarza: Ugoda w sprawie infrastruktury pod terminal intermodalny w Chełmie. Miasto przygotowuje kolejny przetargAutor komentarza: BezradnyTreść komentarza: To jakiś drogi ten tłuczeń bo cała podwyżka wyniesie ok.4150zł miesięcznie. To dwa samochody tłucznia miesięcznie.Data dodania komentarza: 3.12.2025, 11:11Źródło komentarza: Gm. Białopole. Otworzyli oferty śmieciowych ofert. Samorządowcy przeżyli szok.Autor komentarza: SuperTreść komentarza: Niech remontują. Najpierw trzeba trochę postać w korkach żeby było lepiejData dodania komentarza: 3.12.2025, 07:01Źródło komentarza: Chełm. Asfalt położą w grudniu? „Jeżeli temperatura będzie około zera, można”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama