Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chełm. Weź kasę za gromadzenie deszczówki. Wkrótce ruszy nabór wniosków w programie „Moja Woda”

To już pewne. Resort klimatu i środowiska szykuje się do uruchomienia nowego naboru w ramach programu „Moja Woda”. Wiadomość ta została potwierdzona przez minister Annę Moskwę.
Chełm. Weź kasę za gromadzenie deszczówki. Wkrótce ruszy nabór wniosków w programie „Moja Woda”

Autor: Canva

Celem programu jest wspieranie działań przyczyniających się do gromadzenia wody opadowej, czyli deszczówki, zamiast odprowadzania jej do kanalizacji, rowów lub na ulicę. Najpierw zapowiadano, że nabór wniosków ruszy w IV kwartale 2023 r., choć jak się okazuje może być to nawet wcześniej.

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie ogłosił, iż od dnia 3 sierpnia rozpoczął się nabór wniosków dla zadań wpisujących się w Program Priorytetowy „Moja Woda” na lata 2020-2024.

W celu złożenia wniosku o dofinansowanie należy:

1) Założyć konto na portalu beneficjenta na stronie: https://portal.wfos.lublin.pl/ (nie dotyczy osób posiadających już konto na portalu beneficjenta) w celu pobrania, wypełnienia i przesłania wniosku o dofinansowanie. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na portalu beneficjenta w sekcji „PYTANIA I ODPOWIEDZI”.

2) Pobrać, a następnie wypełnić aktywny formularz PDF wniosku o dofinansowanie (wersja 3.x.x), dostępny po lewej stronie w zakładce „DEDYKOWANA OFERTA DLA BENEFICJENTA (FORMULARZE WNIOSKÓW) Programy i konkursy”. Po zakończeniu wypełniania należy sprawdzić poprawność wpisanych danych.

3) Wysłać wypełniony formularz wniosku do Funduszu za pomocą „SKRZYNKI PODAWCZEJ – PDF”– dostępnej na portalu beneficjenta.

4) Wydrukować wypełniony formularz wniosku wraz z załącznikami, podpisać i dostarczyć: w wersji papierowej do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie,  al. Kraśnicka 31, pok. 302, 20-718 Lublin, w godzinach jego pracy tj. 7:30 - 15:30, albo za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Recepta na kryzys 

Gromadzenie wody opadowej daje wiele korzyści. Deszczówkę zebraną np. z dachu czy kostki brukowej można z powodzeniem wykorzystać do podlewania roślin. Woda deszczowa doskonale nadaje się do użytku w ogrodzie – nawet krótka burza może dostarczyć do 70 litrów wody z 100 mkw. dachu. Deszczówkę można zbierać także z betonowanych podjazdów bądź tarasów.

Państwo zachęca do gromadzenia deszczówki, zwłaszcza w obliczu groźby kryzysu hydrologicznego. Przypomnijmy, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada około 1600 m3 wody rocznie. To nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Gromadzenie deszczówki się opłaca 

Pierwsza edycja programu „Moja Woda” zadebiutowała kilka lat temu i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dostępne środki z budżetu, wynoszące 100 mln zł, zostały szybko wyczerpane. Druga edycja programu wystartowała pod koniec marca 2021 r., a nabór wniosków zakończył się na początku czerwca tego samego roku. 

W drugiej edycji programu można było otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Wnioski należało składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Minimalną kwalifikowaną wartość inwestycji określono na 2 tys. zł. 

Kto może składać wnioski?

Wnioski mogą składać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której umiejscowiony jest dom jednorodzinny. 

Zakres dofinansowania może obejmować na przykład zakup, montaż, budowę i uruchomienie przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego, instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego, oczka wodnego, a także instalacje do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024, a wydatkowanie środków do końca przyszłego roku. Warunkiem otrzymania bezzwrotnego dofinansowania jest sprawne działanie instalacji przez 3 lata od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przez beneficjenta i wykonawcę przedsięwzięcia.

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA] Autor komentarza: m Treść komentarza: Proponuję upomnieć się o reparacje od Szwedów. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 09:24 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji Autor komentarza: Waleria Treść komentarza: Nie ma skutecznego leku. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 09:12 Źródło komentarza: Region. Czas jest ich największym przeciwnikiem. Szymon walczy o terapię genową
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama