Wystawa upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką: spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi, jak również obrazami życia codziennego w realnym socjalizmie. Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce.
Część ogólnopolska uzupełniona została o materiały dotyczące Lublina i Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność". Na kolejnych planszach znaleźć można informacje o wprowadzeniu stanu wojennego, różnych formach oporu społeczeństwa, postawach poszczególnych grup ludności, reakcji świata na wydarzenia w Polsce, a także represjach wobec działaczy opozycji. Ekspozycje prezentowane są na 37 stojących panelach.








![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [30-11-2025] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-23-11-2025-1764493411.jpg)








Napisz komentarz
Komentarze