Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Raport ZUS. Jesteśmy krajem biedaemerytur i krezusów

Po ostatniej waloryzacji świadczeń wzrosła liczba osób pobierających skrajnie niskie emerytury. Tak wynika z danych zawartych w raporcie ZUS.
Raport ZUS. Jesteśmy krajem biedaemerytur i krezusów

Autor: iStock

Waloryzacja świadczeń ZUS-owskich weszła w życie w marcu i była bardzo wysoka. To przez równie wysoką inflację. Rząd zdecydował się podnieść wypłacane kwoty o 14,8 proc. z zastrzeżeniem, że będzie też gwarantowana podwyżka w wysokości 250 zł brutto.

„Minimalna emerytura będzie wynosiła 1588,44 zł brutto, czyli o 250 zł więcej niż dotychczas. Prawo do niej mają osoby, które osiągnęły wymagany staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat)” – komunikował w lutym ZUS.

I dodawał, że do 1588,44 zł brutto wzrosną również minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

„Natomiast minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne – 1600,70 zł brutto” – doprecyzował ZUS.

Świadczenia niższe niż najniższe gwarantowane

Teraz ZUS przedstawił raport o wypłacanych w Polsce emeryturach. Po pierwsze, wzrosła liczba osób otrzymujących wysokie świadczenia – w grupie osób otrzymujących ponad 7 tys. zł. Przed waloryzacją było 108 tys. takich emerytów, teraz jest 258,8 tys.

Po zmianach świadczenia ZUS-owskie wzrosły średnio o 429,45 zł na osobę. Emerytury o 446,01 zł, renty o 338,76 zł.

Ale są także złe wiadomości. Nadal są osoby, które otrzymują co miesiąc jeszcze mniej. I nawet po zmianach ich liczba wzrosła.

„Nie można pominąć kwestii emerytur niższych niż najniższe gwarantowane – są to przede wszystkim emerytury z nowego systemu. Ich liczba rośnie systematycznie – w marcu 2022 r. było to 341,3 tys., a w marcu 2023 r. już 368,5 tys. (wzrost o 8,0 proc.)” – podaje ZUS.

Chodzi o seniorów, którzy nie wypracowali minimalnego stażu pracy uprawniającego do pobierania gwarantowanej, najniższej emerytury.

Najbogatszy emeryt

Jak podaje „Fakt”, najwyższe świadczenie, jakie jest obecnie wypłacane, wynosi 43,412 zł brutto. Tyle otrzymuje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę wieku 86 lat, po przepracowaniu 62 lat. Waloryzacja podniosła jego świadczenie o 5500 zł miesięcznie. 

Waloryzacja 2024. Czego się spodziewać?

Wiadomo już, jakiej waloryzacji można się spodziewać w 2024 roku. Nie będzie to tak wysoka zmiana jak w tym roku. Poza tym rząd skłania się do waloryzacji kwotowej, a nie procentowej. Na razie mowa jest o waloryzacji w wysokości 300 zł brutto.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA] Autor komentarza: m Treść komentarza: Proponuję upomnieć się o reparacje od Szwedów. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 09:24 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji Autor komentarza: Waleria Treść komentarza: Nie ma skutecznego leku. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 09:12 Źródło komentarza: Region. Czas jest ich największym przeciwnikiem. Szymon walczy o terapię genową
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama