Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Będzie bon turystyczny? Nieoficjalnie: z tych pieniędzy skorzysta więcej osób

Bon turystyczny, zdaniem branży, sprawdził się i powinien być kontynuowany, ale w innej wersji. Mógłby zostać rozszerzony np. o osoby starsze. Jednak decyzje jeszcze nie zapadły.
Będzie bon turystyczny? Nieoficjalnie: z tych pieniędzy skorzysta więcej osób

Autor: iStock

Program pod nazwą Polski Bon Turystyczny trwał od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln bonów na łączną kwotę prawie 3,2 mld zł. Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT) nie przekazało jeszcze oficjalnych informacji w sprawie kontynuacji programu, ale kolejna edycja może ruszyć już przed wakacjami

Nowa grupa klientów

– Bon turystyczny w formule przyjętej w 2020 r. był programem skierowanym do rodzin z dziećmi. Siłą rzeczy najbardziej zyskały na nim te atrakcje, które są przeznaczone dla najmłodszych. Stał się on więc bardziej narzędziem polityki społecznej państwa niż instrumentem bezpośrednio wspierającym branżę turystyczną, choć oczywiście istnieje spore grono firm, które dzięki niemu zarobiły – ocenia Bartłomiej Walas z Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, cytowany przez „Rzeczpospolitą”. 

I dodał: – W obiektach turystycznych pojawiła się też zupełnie nowa grupa klientów, osób, które bez możliwości skorzystania z bonów nie pojawiłyby się w nich.

Pytany, czy bon turystyczny jest programem, który warto kontynuować, Walas odpowiada: warto. O kontynuację programu zabiegają też przedstawiciele branży turystycznej. 

A może czeki wakacyjne?

Jak podała „Rzeczpospolita”, prace nad nową edycją już trwają. Nieoficjalnie wiadomo, że więcej osób będzie uprawnionych do skorzystania z tej formy dotacji.

Zdaniem Bartłomieja Walasa program powinien być kontynuowany, ale w zmienionej formule. Co to znaczy?

– Nie finansowany w 100 proc. przez skarb państwa i adresowany nie tylko do wybranej grupy odbiorców – odpowiada. 

Zwłaszcza że inne kraje, m.in. Francja, od lat ułatwiają obywatelom korzystanie z usług branży turystycznej. 

– Istnieje tam instytucja tzw. czeków wakacyjnych. Na ich wartość składają się wspólnie: pracodawca i pracownik – mówi Walas. –  Wprowadzając dziś w Polsce bon turystyczny, należałyby poszukać nowoczesnych rozwiązań, które będą czymś więcej niż prostym transferem środków do wybranej grupy odbiorców. 

Pierwsza edycja: podsumowanie

Z programu Polski Bon Turystyczny mogły skorzystać osoby, które mają co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługiwał jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności ­– 1000 zł.

Bon należał się każdemu uprawnionemu, niezależnie od poziomu dochodów. Chociaż uprawnionych do bonu turystycznego było ok. 4,5 mln osób, to – mimo kilkukrotnego przedłużania terminu – „wykorzystanych było 95 proc., czyli prawie 3,8 mln, z czego całkowicie wykorzystano ok. 3 mln, zaś częściowo 778,6 tys. Niewykorzystanych aktywnych bonów było 5 proc., czyli prawie 188 tys.” –  podsumował ZUS.

Dodajmy, że bon turystyczny można było zrealizować w całym kraju, opłacając nim usługi hotelarskie, nocleg w pensjonacie, na campingu, w agroturystyce. Można nim także opłacić np. wyjazd dziecka na kolonię czy obóz, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nuczyciel LO Treść komentarza: Na tym forum nie widać Myślących Wykształconych ,Odpowiedzialnych ,Prawych obywateli .Zastanawia mnie fakt co jest punktem honoru tych ludzi? Głównie rodziców tych dzieci. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:59 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Rodzice kupują telefony nagminnie swoim dzieciom żeby czuły się dowartościowane . Rodzicom potrzebna jest edukacja w postaci spotkań z pedagogami ,psychologami w ośrodkach edukacyjnych. RODZICIELSTWO WYMAGA CZASU SPEDZONEGO Z DZIECKIEM I ORESLENIE WZORCA.. JAKO DROGOWSKAZ W PRZYSZLOSCI DLA POTOMKA. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:51 Źródło komentarza: Ekrany kradną dzieciom czas i zdrowie. Duży problem Autor komentarza: andy Treść komentarza: może zapytacie o zdanie jakiegoś Polaka Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:30 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro uświetniają uroczystości to organizatorzy tych uroczystości powinni stanąć na wysokości zadania i suto sypnąć groszem. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:18 Źródło komentarza: Chełmski chór Rapsodia zaproszony na prestiżowy festiwal do Hiszpanii. Potrzebne wsparcie Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama