Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy

Możemy się spopielać. Kolumbarium już gotowe

Już około 80 osób zainteresowanych jest miejscem w chełmskim kolumbarium. Kilka dni temu zostało już oddane do użytku. - Myślę, że to jeden z najnowocześniejszych obiektów nie tylko w Polsce Wschodniej, ale i w całym kraju. W województwie lubelskim na pewno - mówi z dumą prezes MPGK Zbigniew Matuszczak.

Chełmskie kolumbarium budzi duże zainteresowanie wśród osób odwiedzających cmentarz komunalny. Zwraca uwagę nie tylko nowoczesnym wykonaniem, ale również efektowną aranżacją. Pierwszy etap zadania właśnie został zakończony, a obiekt odebrany.

- Obecnie mamy 16 budowli z niszami, wszystkich zaplanowanych jest 27. Jeśli chodzi o wartość całej inwestycji, jest to kwota ok. 2 mln zł netto. Docelowo do dyspozycji będą 744 nisze. W pierwszym etapie powstały 432. Elementy kolumbarium zbudowane są z granitu dobrej klasy - wyjaśnia prezes Matuszczak.

W kolumbarium może być pochowanych nawet ponad 2 tys. osób. Cała inwestycja realizowana jest na 1200 mkw.

 Jaki koszt pochówku?

- Z naszych wyliczeń wynika, że nisza kosztować będzie ok. 4100 zł brutto. W takiej niszy zmieszczą się nawet cztery urny, a płaci się tylko raz. Ta kwota jest porównywalna do ceny grobowca - 4200 zł. Jednak za grobowiec 4-osobowy trzeba już zapłacić 9200 zł - tłumaczy Zbigniew Matuszczak. - W przypadku kolumbarium odchodzą nam też koszty pomnika.

Jak informuje prezes spółki administrującej cmentarzem komunalnym, w cenie niszy jest także zagwarantowane sprzątanie, konserwacja i ubezpieczenie. Nie trzeba też płacić dodatkowo za zagospodarowanie terenu wokół czy ławkę. Teren kolumbarium w pierwszej kolejności ma być objęty monitoringiem.

- Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt napisu na płycie. Będą one wykonywane przez tę samą firmę, wszystkie mają być bowiem jednakowe, w takim samym stylu. Koszt będzie zależał od liczby znaków - tłumaczy Matuszczak.

Zapłacić trzeba również za kremację ciała - ok. 600-700 zł. Trumna kremacyjna to koszt ok. 200-300 zł. Urna na prochy kosztuje średnio od 150 zł wzwyż, w zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana i jak ozdobiona.

Pomysł się podoba

Już w trakcie budowy kolumbarium wzbudzało ogromne zainteresowanie wśród chełmian. Mieszkańcy chcieli wiedzieć, jak wyglądać będzie obiekt i przede wszystkim, ile kosztować ma taki pochówek.

- Dopytywały o to przede wszystkim osoby, które mają rodziny gdzieś daleko, albo takie, które są samotne - wyjaśnia prezes Matuszczak. - Mamy już ponad 80 wstępnych deklaracji na wykup nisz, chociaż sprzedaż jeszcze nie ruszyła.

Obiekt jest podzielony na sektory. Prawdopodobnie wydzielona zostanie też tzw. aleja zasłużonych dla miasta. Kolumbarium wybudowała firma Road Memory z Grabowca. Miejsce zaprojektował Sławomir Kuczyński, architekt z Chełma.

Co z wieńcami i wiązankami?

Teraz przed spółką najtrudniejsze zadanie: opracowanie takiego regulaminu korzystania z kolumbarium, który nie zniechęci mieszkańców. Najtrudniej będzie zapewne pokonać przyzwyczajenia, czyli znoszenie kwiatów i wieńców, ustawianie kilkunastu zniczy na grobie. Bo jak wytłumaczyć pogrążonej w żałobie rodzinie, że przy niszy nie ma miejsca na "kopiec" wieńców i wiązanek? Z sondy przeprowadzonej przez nas w okolicach cmentarza wynika, że mieszkańcy miasta, zwłaszcza ci starsi nie wyobrażają sobie pogrzebu czy Wszystkich Świętych bez wieńców i kilku zniczy.

 


Podobne artykuły: 

Kolumbarium w Rejowcu Fabrycznym



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

*&ja...biały miś 01.11.2017 09:04
Chryzantemy i znicze minionych lat już nie liczę coraz więcej nas odchodzi bywa ,że i ludzie młodzi śmierć do tańca wybiera jakby z ludźmi gra w pokera jedno jej przyznać trzeba nie ma litości dla swych gości biedny czy bardzo bogaty zabiera go do podziemnej chaty na wieczny spoczynek za zły czy też dobry uczynek my im urazów nie pamiętamy zawsze dobrze wspominamy wieczny odpoczynek racz im dać panie takie nasze o nich wspominanie... 01.11.2017 *&ja...biały miś

felek 30.10.2017 12:15
Możemy się spopielać... GDZIE w naszym regionie ?????

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jolka Treść komentarza: Super, gratulacje na rece Pani wójt! Przydalo by sie jeszcze sciagniecie jakiegos strategicznego inwestora ktory dal by prace i godne zarobki mlodym ludziom. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 23:01 Źródło komentarza: Wójt Edyta Niezgoda z absolutorium. Rok 2025 pod znakiem inwestycji, rozwoju i stabilnych finansów Autor komentarza: Arek Czaus Treść komentarza: Panie Dawidzie, mój ojciec dziękuje za listy z chelmskiego wiezienia. Pozd. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 21:58 Źródło komentarza: Rejowiec: Historia rodziny, historią miasta Autor komentarza: Uio Treść komentarza: A ile kosztowały do tej pory podwyżki diet dla radnych sołysów i wójtowej? Czy to jakaś tajemnica? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Ufają decyzjom wójt. Radni w Białopolu udzielili Anecie Radomskiej wotum zaufania Autor komentarza: Prl Treść komentarza: Żenada nowoczesny ciągnik z kosiarką szkoda że nie pokazali jak wyglądają pobocza dróg gminnych -Ursusem c 330 z rotacyjną pokosił bym lepiej. Wypracowali 120% normy- jak za starych dobrych lat. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:56 Źródło komentarza: Wójt doceniona za finansową dyscyplinę. Radni zagłosowali za absolutorium dla Anety Radomskiej Autor komentarza: andy Treść komentarza: no kto? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:24 Źródło komentarza: Strajk ostrzegawczy w chełmskim ZUS. Pracownicy żądają podwyżek i wsparcia ministerstwa [ZDJĘCIA, FILM]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama