Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Gm. Łopiennik Górny. Mieszkańcy wybiorą nowych sołtysów i rady sołeckie

Zgodnie z zarządzeniem wójta gminy Łopiennik Górny w dwóch terminach, 29 stycznia i 4 lutego, odbędą się wybory sołtysów i członków rad sołeckich na tamtejszym terenie. Warto zadbać o to, by na stanowisku sołtysa miejscowości, w której mieszkamy, zasiadł odpowiedni człowiek.
Gm. Łopiennik Górny. Mieszkańcy wybiorą nowych sołtysów i rady sołeckie
Gm. Łopiennik Górny. Mieszkańcy wybiorą nowych sołtysów i rady sołeckie

Sprawowanie funkcji sołtysa, w przeciwieństwie do obowiązków radnego, ma wymiar bardziej symboliczny i wspomagający podstawowy, gminny szczebel miejscowej administracji. Sołtys wszak formalnie nie jest urzędnikiem państwowym, pełni wobec samorządu „jedynie” funkcję doradczą. W praktyce jednak jest to rola o niebagatelnym znaczeniu dla dobra społeczności lokalnej. W myśl zasady „koszula bliższa ciału” to właśnie „szef wsi” stanowi niezbędne połączenie pomiędzy interesami i troskami mieszkańców a działaniami samorządu gminnego.

– W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że wójt reprezentuje całą gminę, a więc kilka lub kilkanaście miejscowości, a sołtys to lider lokalnej społeczności. Żyje pośród mieszkańców danej wsi, jest więc w sposób naturalny najbliżej potrzeb i problemów swoich sąsiadów. Dobrego sołtysa cechuje doskonała znajomość lokalnych spraw, mieszkańców i wiedza, jak się z nimi porozumieć. Dlatego też warto na to stanowisko wybierać osoby cieszące się autorytetem. Takich ludzi, którzy czują się związani ze swoimi miejscowościami i będą bronić ich interesu – powiedział nam Artur Sawa, wójt gminy Łopiennik Górny.

Tegoroczne wybory sołtysów i członków rad sołeckich w gminie, którą kieruje wójt Sawa, zostały podzielone na dwa terminy: niedzielę, 29 stycznia i sobotę, 4 lutego. W przypadku pierwszej, styczniowej daty wybory zostaną przeprowadzone w ośmiu sołectwach. Będą to: Łopiennik Podleśny, Łopiennik Górny, Kolonia Dobryniów, Olszanka, Łopiennik Nadrzeczny, Łopiennik Dolny Kolonia, Krzywe i Gliniska. Wszystkie te spotkania wyborcze rozpoczną się o godzinie 16.

Większość z nich odbędzie się w świetlicach wiejskich: w Łopienniku Dolnym, Łopienniku Górnym, Dobryniowie Kolonii, Olszance, Łopienniku Dolnym Kolonii, Krzywem i Majdanie Krzywskim. W przypadku Łopiennika Nadrzecznego społeczność zgromadzi się w gminnej bibliotece publicznej.

Z kolei w przypadku siedmiu pozostałych miejscowości: Żulina, Woli Żulińskiej, Łopiennika Dolnego, Borowicy, Dobryniowa, Majdanu Krzywskiego i Nowin wybory przeprowadzone będą niecały tydzień później, 4 lutego. W Żulinie i Woli Żulińskiej spotkania rozpoczną się o godz. 14 w budynku niepublicznej szkoły podstawowej w Żulinie. Pozostałe sobotnie zebrania zaczną się od godz. 16, w świetlicach wiejskich w: Łopienniku Dolnym, Borowicy, Dobryniowie Kolonii, Majdanie Krzywskim i Nowinach.

Szczegółowy harmonogram zaczerpnięty z urzędu gminy prezentujemy poniżej.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama