Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

Rejowiec Fabryczny. „Trudny i historyczny” budżet na 2023 rok

Przedłożony do rozpatrzenia przez radę miasta dokument jest zarazem i trudny, i historyczny. - Trudny jest z pewnością dlatego, że zmagamy się z wieloma niewiadomymi, jeśli idzie o parametry makroekonomiczne. A historycznym można by go określić z tego powodu, że zakładane inwestycje obejmą większość dzielnic naszego miasta – mówił o przyjętym na ostatniej sesji budżecie burmistrz Stanisław Bodys. O jakie założenia władze oprą swoje działania?
Rejowiec Fabryczny. „Trudny i historyczny” budżet na 2023 rok
zdjęcie ilustracyjne

Autor: Pixabay

W nadchodzący rok samorządy wchodzą z dużą niepewnością. Kryzys spowodowany pandemią Covid-19, a następnie spotęgowany wojną na Ukrainie przeciąga się. Z dużą ostrożnością plany kreślą również władze Rejowca Fabrycznego. Trzeba brać pod uwagę wiele, nie do końca mierzalnych, niewiadomych, a sytuacja i tak może zmienić się praktycznie z dnia na dzień. 

- Zmagamy się z wysoką inflacją, z wysokimi kosztami wszystkich usług i obsługi finansowej. Niewątpliwe wszystkie samorządy są w dużej potrzebie. Rosną również systematycznie koszty związane z utrzymaniem struktur oświatowych. Subwencja nie pokrywa wszystkich potrzeb, ponieważ pozostaje od lat na niezmienionym poziomie. Te „nożyce” pomiędzy potrzebami a realnymi środkami, jakie otrzymujemy, rozwierają się coraz bardziej. Można powiedzieć, że oświata coraz bardziej „dusi” samorządy. W małych ośrodków uczniów ubywa, ale nie ubywa nauczycieli, ponieważ klasy mimo wszystko nie są łączone – wyjaśniał na wstępie do omówienia budżetu burmistrz Stanisław Bodys.

Poza zmartwieniami związanymi ze szkolnictwem, obawy włodarza miasta wiążą się również z nieprzewidywalnymi cenami prądu i gazu. Mimo tych obiektywnych trudności miasto stara się wykorzystywać wciąż dobrą sytuację związaną z możliwością pozyskania środków zewnętrznych.

- W sumie na inwestycje wydamy w nadchodzącym roku ok. 10 mln złotych – mówił w trakcie obrad burmistrz Bodys.

Jak ukształtuje się zatem tegoroczny budżet? Dochody wyniosą w sumie ok. 27 mln złotych. Wydatki to kwota ponad 29 mln złotych. Dochody bieżące wyniosą ok. 18 mln złotych, wydatki to z kolei kwota ok. 19,6 mln złotych. Dochody majątkowe ukształtują się na poziomie ok. 8,6 mln złotych, natomiast wydatki majątkowe wyniosą ok. 9,6 mln złotych. 

Na liście planów do realizacji znalazły się takie inwestycje, jak: przebudowa i modernizacja ul. Skłodowskiej i Wschodniej (ok. 980 tys. przy wkładzie własnym ok. 10 tys.), budowa i przebudowa ulic w centrum miasta (koszt wykonania prac to ok. 2,25 mln złotych przy wkładzie własnym samorządu na poziomie ok. 250 tys. złotych), budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na ul. Jana Pawła II (ok. 450 tys. przy wkładzie własnym na poziomie ok. 10 tys. złotych), budowa kanalizacji w aglomeracji ściekowej (koszt wykonania prac to ok. 2,25 mln złotych, z czego samorząd wyłoży ok. 250 tys.) oraz tzw. „zielona rewitalizacja” centrum miasta w kwocie ok. 3,7 mln złotych (wkład własny wyniesie w tym wypadku ok. 1 mln złotych). 

Przewodniczący rady miasta Robert Szwed poświęcił również chwilę na omówienie kwot, jakie wiązały się w roku 2022 z subwencją oświatową oraz udziałem w PIT. Okazuje się, że w minionym właśnie roku część oświatowa subwencji wyniosła w przypadku Rejowca Fabrycznego ok. 3,18 mln złotych. Część wyrównawcza ok. 1,5 mln złotych. W ramach części tzw. równoważącej samorząd otrzymał ok. 24 tys. złotych, natomiast udział w podatku dochodowym to kwota ok. 2,7 mln złotych. W roku bieżącym kwoty te będą następujące: część oświatowa wyniesie blisko 3,8 mln złotych, część wyrównawcza praktycznie się nie zmieni, a część równoważąca wyniesie ok. 11 tys. złotych. Udział w PIT to kwota ok. 2,7 mln złotych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitalu
Reklama
Reklama
Reklama