Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 08:30
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Włodawianie w aferze kredytowej

Przemysław Chmiel z Włodawy, zaliczany do grona tzw. frankowiczów, czyli osób, które mają kredyty we frankach, złożył zeznania w prokuraturze w związku z postępowaniem przygotowawczym wszczętym przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Pozwał też bank, który udzielił mu kredytu. W takiej jak on sytuacji jest wielu mieszkańców naszego regionu.
Włodawianie w aferze kredytowej

Pan Przemysław zaciągnął kredyt na zakup mieszkania w 2008 roku. Zadłużył się razem z rodzicami, bo sam nie miał wymaganej zdolności kredytowej. Jak twierdzi, na dzień dobry usłyszał w banku, że nie będzie go stać na kredyt w walucie polskiej. Zaproponowano mu kredyt we frankach szwajcarskich. Kiedy wypłacono mu środki, zorientował się, że kwota kredytu jest o około 25 tys. zł wyższa, niż miała być.

- Okazało się, że mimo iż kredyt zawieraliśmy we frankach, to bank i tak wypłacał nam pieniądze w złotówkach. Natomiast kwotę kredytu przeliczał po kursie korzystniejszym dla siebie i stąd wyższa kwota udzielonego nam kredytu. Do tego doszły różne inne tzw. dodatkowe opłaty. To wszystko bardzo mnie zaniepokoiło. Zacząłem domagać się wyjaśnień od banku. Składałem reklamacje, ale niewiele to pomogło – opowiada nasz rozmówca.

Przemysław Chmiel apeluje do innych mieszkańców Włodawy, aby także zgłosili się do prokuratury, jeśli wzięli kredyt we frankach szwajcarskich i czują się poszkodowani

W sierpniu prokurator generalny i minister sprawiedliwości zlecił Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie, aby sprawdziła, czy banki działające na terenie naszego kraju dopuściły się popełnienia przestępstwa przy udzielaniu kredytów we frankach szwajcarskich. Sprawą zainteresowana jest również ABW. Badane są również okoliczności ewentualnego niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli organów państwa uprawnionych do kontroli i sprawowania nadzoru nad bankami.

Zobacz też: Jest zielone światło dla S12!

- Zgłosiłem się do prokuratury, jako osoba poszkodowana – twierdzi włodawianin.

W minioną środę składał w tej sprawie zeznania. Na zlecenie prokuratury ze Szczecina przesłuchanie przeprowadziła Prokuratura Rejonowa we Włodawie.

- Prokurator pytał mnie o różne szczegóły zawierania umowy kredytowej, czyli m.in. o tzw. indeksację, denominację, czy ryzyko kursowe. Są to sformułowania, których zwykli ludzie nie rozumieją. Interesował się, czy te definicje były mi wyjaśniane. Pytano mnie również, na jakiej podstawie został mi udzielony kredyt i jakich dokumentów ode mnie żądano – relacjonuje.

Ponieważ pan Przemysław wziął kredyt wspólnie ze swoimi rodzicami, więc oni również zostali przesłuchani. Natomiast nieco wcześniej naszego rozmówcę przesłuchiwali w tej sprawie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Włodawianin walczy z bankiem również indywidualnie. W maju tego roku pozwał instytucję do sądu. Założył sprawę z powództwa cywilnego. Pierwsza rozprawa wyznaczona została dopiero w styczniu przyszłego roku.

Kiedy pan Przemysław zaczął publicznie mówić o swoim problemie, zgłosili się do niego z prośbą o pomoc także inni mieszkańcy Włodawy.

- Tylko w naszym mieście są dziesiątki takich jak ja kredytobiorców. Natomiast w całym kraju mogą to być setki tysięcy ludzi. Mam nadzieję, że rząd wreszcie zrobi coś w sprawie tych niekorzystnych dla nas kredytów i pomoże nam, frankowiczom, w ich spłacie – dodaje nasz rozmówca.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
eg0n 08.09.2017 10:37
Organy ścigania mają już niezbite dowody na oszustwo. Teraz zbierają jeszcze info od poszkodowanych, zbierają roszczenia o odszkodowania za straty na zdrowiu, psychice, zrujnowane życie rodzinne, często za rozpad małżeństw, samobójstwa itp. Będą mieć prezesi opaleniznę w kratę po wczasach, które im się szykują

maniek 04.09.2017 14:16
To nie sa ani kredyty ani frankowe. To oszustwo.

Kamilla 05.09.2017 17:14
10/10 A "prezesuff" co tę inzynierię finansową kopiowali znając finały już z lat 80 w Australii do wiezień za jawne wprowadzenie w błąd. Inne fikcyjne wartości wyciąć - bo fikcyjne. Kredyt = marża plus odsetki. NIC więcej.

KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama