Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 01:29
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Kredytobiorców czekają zmiany? WIRD zamiast WIBOR

O tym, co to jest WIRD, czym różni się od WIBOR-u, jakie korzyści przyniesie kredytobiorcom i kiedy zostanie wprowadzony z ekspertem ds. kredytów Karoliną Jurek rozmawia agent Północ Nieruchomości w Chełmie Patrycja Szmagalska.
Kredytobiorców czekają zmiany? WIRD zamiast WIBOR

Patrycja Szmagalska: Każdy, kto ma kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, boleśnie doświadczył w ostatnim czasie wzrost wysokości raty. Dziś o oprocentowaniu kredytów decyduje WIBOR. Podobno ma go zastąpić WIRD. Czy możesz mi powiedzieć coś więcej na ten temat coś więcej? Co to dokładnie jest WIRD i dlaczego ma zastąpić WIBOR? 

 

Karolina Jurek: Prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR przewiduje ustawa z 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Zgodnie z nią zamiennik WIBOR i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem. Do prac nad tym została powołana Narodowa Grupa Robocza. 2 września Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wybrał indeks WIRD jako alternatywę dla WIBOR. Kolejnym krokiem będzie określenie harmonogramu działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego.

Jak WIRD wpłynie na wysokość rat kredytów hipotecznych?

 

WIRD to Warszawski Indeks Rynku Depozytowego – opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami. Ma być bardziej odporny na wahania stóp procentowych. Zacytuję wiceministra finansów: „Gdyby dziś obowiązywał indeks WIRD jako alternatywa dla WIBOR, to przy kredycie o wysokości 300 tys. zł na 25 lat rata każdego miesiąca byłaby 250 zł mniejsza. Zakładam, że uda się, aby nowy wskaźnik obowiązywał od 1 stycznia 2023 r.”

 

Jak konkretnie skorzystają na tym kredytobiorcy?

 

Wskaźnik ma okazać się korzystny dla kredytobiorców z uwagi na cykle obowiązywania. Dziś oprocentowanie rat kredytów ustala się, w zależności od wybranego WIBOR-u, na okresy trzy lub sześciu miesięcy. Tymczasem WIRD ma być wskaźnikiem jednodniowym. Kredytobiorca pozna zatem ostateczną wysokość raty w dniu spłaty.Ale jak to się mówi, kij ma dwie strony. W długim i ostrym cyklu podwyżek, takim jak obecny, stawki WIBOR z wyprzedzeniem odzwierciedlały rynkowe postrzeganie zamiarów banku centralnego. Oznacza to, że były miesiące, gdy raty rosły zdecydowanie szybciej i mocniej niż stopy procentowe NBP. To właśnie z tego powodu zrodziły się społeczne wątpliwości dotyczące stawki WIBOR. Jednak, gdy rozpocznie się cykl obniżek to nowa stawka będzie przyjmować wyższe wartości niż WIBOR. Jeśli tej jesieni cykl podwyżek się zakończy, to korzyści dla kredytobiorców wynikające z nowej stawki najpewniej przez długi czas nie zdążą się ziścić i będą odczuwane dopiero przy kolejnej serii podwyżek.
 
Czy nowy wskaźnik będzie dotyczył wszystkich umów czy tylko nowych?
Nadal nie znamy  konkretów. Nie wiemy, kiedy zostanie wprowadzony nowy wskaźnik i czy będzie dotyczył tylko nowych umów.

 


Czytaj więcej: Kawalerki w Chełmie idą jak woda.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama