Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:32
Reklama

Ten mail z banku to oszustwo, ale łatwo się na to nabrać

Duży, znany bank ostrzega klientów przed fałszywymi mailami. Można stracić wszystkie pieniądze. A zagrożenie jest tym razem bardzo poważne.
Ten mail z banku to oszustwo, ale łatwo się na to nabrać
Autor: iStock/screen

Takich oszustw jest długa lista. Nie ma dnia, żeby policja nie informowała o kolejnych poszkodowanych. Ludzie klikają na linki przesyłane sms-ami, przez komunikatory internetowe i dają w ten sposób oszustom dostęp do swojego komputera czy telefonu. A to już prosta droga do wyczyszczenia konta z oszczędności.

„W dzisiejszych czasach bardzo często słyszy się o różnego rodzaju oszustwach. Może się zdarzyć, że otrzymamy wiadomość z różnymi linkami lub odbierzemy połączenia, w których rozmówca podaje się za policjanta, prokuratora, czy też pracownika banku i nakłania nas do podania danych wrażliwych czy też przelania oszczędności na podane konto. Tylko od początku listopada 2021 roku, policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń, w których mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego padli ofiarą oszustów” – alarmuje policja. I dodaje, że jedna z mieszkanek tego powiatu straciła właśnie 130 tysięcy złotych.

Według raportu CERT Orange Polska z wiosny ubiegłego roku skala oszustw internetowych stale rośnie. „W 2020 roku na telefony Polaków trafiały sms-y podszywające się pod kilka czołowych banków, sklepy czy firmy kurierskie z linkami do rzekomych nowych wersji aplikacji. Instalacja takiej aplikacji groziła pobraniem na telefon czy tablet złośliwego oprogramowania, np. trojana Cerberus, wyspecjalizowanego w wykradaniu danych logowania do bankowości elektronicznej” – alarmują eksperci.

Złośliwe oprogramowanie było po phishingu (podszywanie się pod znany, prawdziwy numer) drugim najczęstszym zagrożeniem w sieci w ubiegłym roku. Jego udział wśród wszystkich incydentów odnotowanych w sieci operatora wzrósł najbardziej z 11 proc. w 2019 roku do niemal 25 proc. w 2020.

Oszuści stale zmieniają metody i je udoskonalają. Teraz znowu pokazali, co potrafią. Bank PKO ostrzega swoich klientów przed nową metodą. „Uważajcie na fałszywe maile! To nie jest wiadomość od nas – w załącznikach nie ma wyciągów. Jeśli otworzycie załącznik możecie zainstalować na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie” – alarmuje.

Chodzi o wiadomości do złudzenia przypominające korespondencję bankową. W mailu jest też załącznik. Wystarczy go rozpakować, aby oszuści mogli przejąć kontrolę nad komputerem.

Na co uważać

  • Wszystkie próby kontaktu sprzedawców czy osób bliskich proszących o pieniądze, np. przez komunikator WhatsApp czy Messenger, są podejrzane.
  • Nie należy ufać wiadomościom z banków. W przypadku każdej dobrze jest zadzwonić na oficjalną infolinię lub udać się do oddziału.
  • Nikomu nigdy nie można przekazywać swoich danych i kodów do bankowości elektronicznej.
  • Każda strona internetowa z błędami ortograficznym i gramatycznymi jest podejrzana.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama