Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 15:16
Reklama Reklama firmy Pomix

Chełm: Izolatorium dla covidowców świeci pustką

Tylko trzy zainfekowane koronawirusem osoby skorzystały do tej pory z miejsc oferowanych przez izolatorium, które działa w chełmskim szpitalu. Powstało 9 listopada z myślą o osobach, które nie mogą odbyć samoizolacji w domu.
Chełm: Izolatorium dla covidowców świeci pustką

- Na razie trafiło do nas małżeństwo z sanatorium w Nałęczowie oraz mężczyzna, także z innej części Lubelszczyzny. Test potwierdził u nich Covid-19, ale chorobę przechodzili właściwie bezobjawowo - mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora szpitala ds. leczniczych.

Chełmskie izolatorium jest obecnie jedyną taką placówką w województwie lubelskim. Powstało, by odciążyć oddziały zakaźne w szpitalach oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19. - Wiele zainfekowanych koronawirusem osób nie wymaga hospitalizacji. Mogą one jednak zarażać innych, dlatego powinny być izolowane. Nasza placówka oferuje miejsca osobom z pozytywnym wynikiem testu, które nie mają gdzie odbyć kwarantanny - tłumaczy Litwin.

Choć w izolatorium w Chełmie nie ma tłumów, placówka będzie działała, bo pacjentów covidowych przybywa. W samym Chełmie liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców wynosiła w minionym tygodniu już 10,23. To jeden z wyższych wskaźników w regionie. Tylko w miniony wtorek koronawirusa zdiagnozowano u ponad 60 chełmian. W powiecie chełmskim o chorobie również dowiedziało się  ponad 60 osób.

- Dobrze, że w szpitalu działa izolatorium. Mieszkam z mężem, dwójką dzieci i z rodzicami. Mamy do dyspozycji niewiele ponad 60 metrów kwadratowych. Gdyby tylko jedno z nas zachorowało, nie miałoby się gdzie podziać. Nie chciałabym narażać na zakażenie najbliższych - powiedziała nam pani Anna, chełmianka. - W ubiegłym roku do izolatorium trafił nasz sąsiad. Miał tam naprawdę dobrą opiekę - dodała.

W zeszłym roku, w szczycie trzeciej fali pandemii, decyzją wojewody na Lubelszczyźnie uruchomiono 15 izolatoriów. Podzielono je na dwie kategorie: A - dla osób z podejrzeniem zakażenia, które oczekują na wynik badania oraz B - dla osób z potwierdzonym koronawirusem, ale których stan nie wymagał leczenia szpitalnego. Dwa izolatoria funkcjonowały w Chełmie: w hotelu Kamena oraz Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Za pobyt w izolatorium płacił Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Izolatorium zapewnia opiekę na zasadach odpowiadającą modelowi opieki domowej oraz trzy posiłki dziennie. Pobyt w placówce jest realizowany na podstawie pisemnego skierowania, wystawionego przez lekarza szpitala/POZ lub Państwowego Inspektora Sanitarnego" - czytamy na stronie chełmskiego szpitala.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miasto Chełm - pomyślcie o parkomatach w centrum i np. przy rynku na Popiełuszki bo to jest masakra. Od urzędu nie idzie nigdzie zaparkować w promieniu przynajmniej 1 kilometra.Data dodania komentarza: 05.10.2022, 13:17Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Straż miejska zakłada blokady!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitalu
Reklama
Reklama