Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Matura 2021 - jak wypadła w tym roku?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki matur. Egzamin zdawało ponad 273 000 osób w Polsce.
Matura 2021 - jak wypadła w tym roku?
Autor: iStock

Na początek kilka liczb. W tym roku do egzaminu maturalnego podeszło 273 419 osób, a 15,5 procent z nich skorzystało z możliwości - wprowadzonej w tym roku - i nie przystąpiło do matury rozszerzonej z któregokolwiek przedmiotu.

Dziś każdy maturzysta może sprawdzić swoje wyniki na stronach internetowych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Jednocześnie CKE podała już dane ogólnopolskie. Maturę zdało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 7,7 proc. abiturientów nie zdało jednego przedmiotu i mają prawo do poprawki w sierpniu. 7,8 proc. nie zaliczyło więcej elementów i mogą podejść do egzaminów ponownie dopiero za rok. W tej drugiej grupie absolwenci liceów stanowili 5,8 proc. egzaminowanych, a uczniowie techników 11,1 procent. „Należy powiedzieć, że matura wypadła dobrze. Ta matura wypadła dobrze, nie ma większych odstępstw.” – powiedział na konferencji prasowej wiceminister edukacji, Tomasz Rzymkowski.

Porównując obecne wyniki do tych z lat poprzednich, okazuje się, że pandemia nie zaszkodziła uczniom w zdaniu egzaminu. W 2020 zdało go 74 proc. osób.

 

Matematyka słabiej

W tym roku egzamin z języka polskiego zdało 93 proc. absolwentów, a z matematyki zdało 79 proc. absolwentów. Najczęściej wybierany jeżyk obcy, czyli angielski, zdało 94 proc. egzaminowanych.

Język polski poszedł lepiej w liceach (94 proc.) niż w technikach (90 proc.). Matematyka, w tym samym podziale wypadła następująco: 84 procent i 71 proc. Język angielski również lepiej zdano w liceach – 96 proc. osób, a w technikach 90 procent.

Średni wynik uzyskany z pisemnego egzaminu z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym wyniósł 55 proc., z matematyki - 56 proc., a z języka angielskiego - 76 procent.

Najlepiej z maturą poradzili sobie uczniowie w województwie podlaskim, osiągając wynik 81%. Najsłabiej z kolei poszło maturzystom w województwie zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie zdało ją 70% absolwentów.

 

Województwo lubelskie

W województwie lubelskim przystąpiło do nich 16 046 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nich było 9 898 absolwentów liceów i 6 148 absolwentów techników. Zdawalność ogólna przedstawia się następująco:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama