Przemytnicze szajki szmuglowały miliony

  • 09.11.2020, 08:03 (aktualizacja 13.11.2020, 07:59)
  • (apm)
Przemytnicze szajki szmuglowały miliony
O spektakularnym zatrzymaniu w jednym z domów przy ul. Litewskiej pisaliśmy jako pierwsi kilka tygodni temu. Wtedy jeszcze śledczy nie chcieli zdradzić przyczyny zatrzymania chełmianina. Podejrzewaliśmy, że chodzi o przestępczość zorganizowaną i nie myliliśmy się. Okazało się, że Prokuratura Krajowa rozbiła kolejne przemytnicze szajki.

Na początku października przed dom jednorodzinny przy ul. Litewskiej podjechały samochody na lubelskich i warszawskich rejestracjach. Zamaskowani funkcjonariusze wyważyli drzwi i wyprowadzili młodego mężczyznę zakutego w kajdanki. Okazało się, że takich akcji w ostatni czasie było kilka.

Przeszukano 14 posesji, na których ujawniono i zabezpieczono przedmioty wykorzystywane w przestępczej działalności. Wsparcia technicznego w realizowanych czynnościach udzieliła Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX.

Zatrzymani aresztowani

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie w dniach 8-9 oraz 21-22 października zatrzymał 6 osób wchodzących w skład dwóch grup przestępczych.

- Zgromadzony w sprawie materiał pozwolił prokuratorowi na przedstawienie zatrzymanym osobom zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o łącznej wartości ponad 5,5 miliona złotych (1,2 mln euro) i wprowadzenie ich do obrotu – informuje por. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta NOSG w Chełmie.

Na wniosek prokuratora wobec podejrzanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wśród nich jest szef jednej z grup przestępczych. Ponadto sąd aresztował 4 członków grup przestępczych poszukiwanych listami gończymi. Wszystkim grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 Milionowe przemyty przez Bug

Grupy działały od marca 2019 roku. Zajmowały się przemytem papierosów w rejonie granicy polsko–ukraińskiej: Hrubieszów, Zbereże i Wola Uhruska. Z ustaleń prokuratorów wynika, że dokonały kilkudziesięciu akcji. Przez graniczny Bug papierosy przemycano na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju. W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane. Kierowcy w trakcie ucieczek z miejsca przemytu kilkukrotnie taranowali samochody straży granicznej, blokujące im wyjazd.

Skarb Państwa na przemycie stracił prawie 17 milionów złotych. Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe