Dostali w prezencie zrujnowaną drogę

  • 28.08.2020, 09:27 (aktualizacja 28.08.2020, 14:08)
  • TWA
Dostali w prezencie zrujnowaną drogę
Władze starostwa powiatowego we Włodawie nie zgadzają się na przejęcie drogi wojewódzkiej nr 818 Włodawa-Parczew. Uchwałę w tej sprawie podjętą przez Sejmik Województwa Lubelskiego zamierzają zaskarżyć do sądu.

Urząd wojewódzki przejął od państwa kilka odcinków dróg krajowych. Odbyło się to w tzw. formie kaskadowej. W ten sam sposób wojewoda postanowił przekazać powiatom kilku odcinków dróg wojewódzkich. Na posiedzeniu rady sejmiku województwa lubelskiego, które odbyło się pod koniec lipca, podjęto w tej sprawie stosowną uchwałę. Przekazano m.in. około 40 kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej Włodawa-Parczew, prowadzącej przez Wyryki, Lipówkę, Krzywowierzbę, Kodeniec. Blisko 25 km trafi na stan powiatu włodawskiego, pozostałe około 15 km ma być własnością powiatu parczewskiego.

- Ustawa daje możliwość kaskadowego przekazywania dróg, jednakże powinno się ono odbyć w tych powiatach, w których województwo przejęło odcinki dróg krajowych – tłumaczy Adam Panasiuk, członek zarządu powiatu włodawskiego.

Oficjalnie nikt o tym nie mówi, ale nasi samorządowcy przekonani są, że zaważyły względy polityczne. W obydwu powiatach władzę sprawuje Polskie Stronnictwo Ludowe, w sejmiku rządzi natomiast Prawo i Sprawiedliwość.

- Wiedzieliśmy o planach, gdyż na 30 dni przed podjęciem uchwały przez sejmik otrzymaliśmy pismo w sprawie wyrażenia opinii. Była ona negatywna, a mimo to uchwałę podjęto. Nie zgadzamy się z tą decyzja. Zaskarżymy uchwałę do sądu. Po pierwsze dlatego, że nie przeprowadzono żadnych konsultacji w tej sprawie. Po drugie ta trasa spełnia wymogi drogi wojewódzkiej. Ma szczególne znaczenie dla województwa lubelskiego, bo łączy dwa miasta. Po trzecie jest ona w fatalnym stanie technicznym. Na naszym terenie zmodernizowany jest tylko odcinek na zakręcie w Lipówce. Ponadto nawet nie uzasadniono decyzji o przekazaniu – dodaje.

Jeżeli powiat przegra w sądzie, to od stycznia droga łącząca Włodawę z Parczewem zmieni rangę z wojewódzkiej na powiatową.

- Na nas spadnie obowiązek jej utrzymania. Będzie to ogromne obciążenie dla naszego zarządu dróg i odbędzie się to kosztem dróg, którymi do tej pory zarządzaliśmy. Na pewno nie będzie nas stać na utrzymanie tej trasy w dotychczasowym standardzie – wyjaśnia Adam Panasiuk.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe