Kościół w Hannie wyróżniony

  • 06.06.2020, 11:16
  • TWA
Kościół w Hannie wyróżniony
Generalny konserwator zabytków docenił kompleksowy remont kościoła w Hannie przeprowadzony przez gminę Hanna i wyróżnił tę inwestycję tytułem "Zabytek zadbany".

Konkurs organizowany jest od ponad 40 lat, od 2011 roku przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego głównym celem jest upowszechnianie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania. Tytuły przyznawane są w sześciu kategoriach: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i budownictwo drewniane, zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne) oraz kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęły 63 zgłoszenia, w tym trzy z województwa lubelskiego. Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła – dawna cerkiew greckokatolicka w Hannie został wyróżniony w kategorii architektura i budownictwo drewniane.

Kościół powstał w XVIII wieku. Został wzniesiony z fundacji Radziwiłłów po likwidacji kościoła greckokatolickiego. Przez pewien czas pełnił funkcję świątyni prawosławnej, a w 1925 roku przemianowany na kościół rzymskokatolicki.

Budynek wymagał kapitalnego remontu. Był w tak złym stanie, że przechylił się w stronę parku. Najpierw został podniesiony i wypoziomowany. Potem podbudowano i wzmocniono fundamenty, aby ponownie osadzić na nich drewnianą konstrukcję. Wymieniono dach, strop oraz instalacje elektryczną. Zamontowano ogrzewanie. Pracom konserwatorskim poddano ołtarz, obrazy i tzw. polichromie na płótnie. Nad wszystkim czuwali konserwatorzy zabytków.

Ponadto zagospodarowano teren wokół kościoła i opracowano ekspozycję zatytułowaną "Kościół parafialny w Hannie w kontekście wielu religii i kultur historycznie współistniejących na przykładzie pięciu różnych obiektów sakralnych z pobliskiego terenu". Są to wystawy przedstawiające sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, cerkiew unicką pw. św. Nikity w Kostomłotach, monaster św. Onufrego w Jabłecznej, Wielką Synagogę we Włodawie oraz meczet w Kruszynianach. Oprócz kościoła odremontowano zabytkową dzwonnicę i przeprowadzono rekonstrukcję jej historycznego zwieńczenia.

Remont kościoła w Hannie był chyba najdroższym zadaniem, jakie gmina wykonała w swojej historii. Kosztowało około 10 mln zł.

- Zadanie było bardzo trudne, ale warto było podjąć to wyzwanie, bo takiego zabytku nie ma nikt. Na remoncie kościoła zyskała nie tylko Hanna, ale cały region. Tym bardziej cieszymy się, że nasz wysiłek został doceniony – mówi wójt Grażyna Kowalik.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe