Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Muzeum przypomni Szmula

30 listopada o godz. 17 przy ul. Lubelskiej 55 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej "Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę". Zaprasza Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Muzeum przypomni Szmula

Wystawa prezentuje zaangażowanie Szmula Zygielbojma w trzy najważniejsze sfery jego życia: osobistą, polityczną i społeczną. Pierwsza część ekspozycji prezentuje przedwojenną biografię Zygielbojma na tle jego działalności związkowej, politycznej i samorządowej.

Kolejna opowiada o relacjach rodzinnych Szmula, który – wyjeżdżając w styczniu 1940 roku z Warszawy – pozostawił w stolicy swoją żonę i dzieci. Żegnając się z nimi, nie zdawał sobie sprawy, że nigdy więcej ich nie zobaczy. Z ponad trzyletniego okresu rozłąki jedyny ślad kontaktu Zygielbojma z dziećmi oraz żoną to ich korespondencja. Niestety, nie zachowały się odpowiedzi Szmula. Najprawdopodobniej spłonęły w trakcie powstania w getcie warszawskim.

Trzecia część ekspozycji poświęcona została II wojnie światowej: od jej wybuchu, przez ucieczkę Szmula Zygielbojma na Zachód, czas powołania bundowskiego działacza do Rady Narodowej, jego przyjazd do Londynu aż do samobójczej śmierci.

Szmul Zygielbojm był działaczem politycznym związanym z socjalistyczną partią Bund; od lutego 1942 r. pełnił funkcję członka Rady Narodowej przy rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie. Jako członek rady informował świat o tragicznym losie polskich Żydów pod niemiecką okupacją.

Zygielbojm to szczególna postać dla naszego regionu. Urodził się w Borowicy w powiecie krasnostawskim. W wieku 10 lat, aby pomóc w utrzymaniu najbliższych, zatrudnił się w fabryce w Krasnymstawie, gdzie zamieszkał wraz z rodziną w 1899 r. Od 1915 r. Zygielbojmowie mieszkali w Chełmie. Tu Szmul wstąpił do lewicowej partii żydowskiej Bund, gdzie szybko doceniono jego talenty organizacyjne i oratorskie. Mieszkał w kamienicy przy ul. Mickiewicza, gdzie obecnie znajduje się tablica pamiątkowa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama