Dodatek DEmotywujący, nauczyciele nie są zadowoleni z przyznanych pieniędzy

  • 19.10.2019, 07:03
  • DBEZ
Dodatek DEmotywujący, nauczyciele nie są zadowoleni z przyznanych pieniędzy
1 procent. Nie wierzę! - napisał na swoim profilu portalu społecznościowego Facebook jeden z nauczycieli szkoły w Wierzbicy. Tyle wyniósł jego dodatek motywacyjny. - To demotywator! - komentują inni nauczyciele, którzy też dostali ten dodatek w wysokości od 1 do 2 procent wynagrodzenia zasadniczego.

Jak policzył wspomniany nauczyciel, jego dodatek motywacyjny wyniósł 23,97 zł netto miesięcznie. Podał te dane do publicznej wiadomości. To wywołało burzę w Internecie.

- Żebrakom daje się więcej, gdy proszą o jałmużnę - skomentowała to Marta Kozak, radna gminy Wierzbica, która przyznała na Facebooku, że jej dodatek motywacyjny jest w wysokości 2 procent.

Zgodnie z przepisami, dodatek motywacyjny przyznaje nauczycielom dyrektor w wysokości do 20 procent wynagrodzenia zasadniczego. Pula na te dodatki wynosi 4 proc. wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli. Niektórzy twierdzą, że dawniej wszyscy dostawali po tyle samo. To też może być demotywujące. Ostatnio jednak dodatki były bardziej zróżnicowane.

- O wysokości dodatku motywacyjnego decyduje dyrektor, prowadząc odpowiedni nadzór. Stanowisko objęłam 6 maja tego roku i biorąc pod uwagę, że w czerwcu już rozpoczęły się wakacje, niewiele miałam możliwości do zaobserwowania pracy nauczycieli - mówi Marzanna Jakuta, dyrektorka SP w Wierzbicy. Nie ukrywa też, że z dniem 1 września nauczyciele dostali podwyżki, więc również wzrosły koszty utrzymania placówki, którą zarządza. Jednak, zgodnie z przepisami, żadnego nauczyciela nie można pozbawić dodatku motywacyjnego.

- W grudniu będę znowu przyznawała ten dodatek. Do tego czasu przeprowadzę ewaluację i będę mogła ocenić właściwie pracę nauczycieli. Na podstawie oddanych przez nich kart pracy niewiele mogłam wywnioskować. Nie przekazano mi takich informacji, na podstawie których mogłabym przyznać wyższy dodatek - dodaje dyrektorka przypominając, że nauczyciele mogą się wykazać chociażby poprzez przygotowanie uczniów do konkursów, które się będą odbywały w najbliższych miesiącach. Na razie zróżnicowała ocenę nauczycieli, przyznając im od 1 do 2 procent dodatku motywacyjnego. Jak ustaliliśmy, sama dostała od wójt gminy maksymalną stawkę 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego, czyli ok. 760 zł.

- Dyrektor Jakuta wykonała ogromną pracę związaną z uporządkowaniem wielu spraw  po poprzednich dyrektorach, zaczynając od łatania dziur w dachu szkoły, żeby placówka mogła bezpiecznie funkcjonować. Często kończy pracę późnym wieczorem, bo ma dużo spraw zaległych, które się nagromadziły zanim objęła funkcję - argumentuje wójt Bożena Deniszczuk.

Nie wszystkich dyrektorów wójt tak samo potraktowała. Bożena Kloc, dyrektorka Gminnego Przedszkola w Wierzbicy otrzymała dodatek motywacyjny w wys. 10 proc., czyli ok. 400 zł. Natomiast dyrektorka SP w Święcicy Anna Kołodziej dostała 1 proc., a więc ok. 40 zł.

- Dyrektorka ze Święcicy, mimo że wcześniej miała wyższą motywację finansową, nie potrafiła poradzić sobie z pamiętną papą na dachu i nielegalnym zatrudnieniem osoby do nauki angielskiego. Otrzymała naganę, od której nie odwoływała się do sądu i którą utrzymałam w mocy - wyjaśnia wójt.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 23.10.2019, 20:58
Trzeba pokazać co się robi a nie tylko pretensje i gadka że chodzi o dobro dzieci
Bez komentarza
Bez komentarza 21.10.2019, 09:04
Nauczyciele zapiszcie się do KGW i albo na zumbę a 10% od Pani Wójt, ups... Pani Dyrektor znajdzie się bez problemu ;)
Ja
Ja 19.10.2019, 19:15
Ciągle mało
^_^
^_^ 20.10.2019, 19:58
Ot, taka nauczycielska niedola. Ciekawe co by zrobili, gdyby podwyżka wyniosła całe 2,3% za pracę na trzy zmiany? A premia wynosiłaby w przedziale 2 do 8%. A tak dzieje się w sektorze prywatnym w zagranicznej firmie. A tyrać trzeba min. 40h/tydz. i być gotowym pod telefonem na zawołanie.

Pozostałe