Pomóżmy chorym na raka!

  • 18.10.2019, 11:14
  • szer
Pomóżmy chorym na raka!
Chełmskie hospicjum chce kupić ambulans, który usprawni i polepszy pracę medycznego zespołu hospicyjnego i pozwoli na szybki dojazd do chorych, zarówno z terenu miasta, jak i okolicznych gmin powiatu chełmskiego. Potrzeba 70 tysięcy złotych. Na portalu Siepomaga rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na ten cel.

- Tylko w ubiegłym roku z naszej domowej opieki hospicyjnej skorzystało ponad 300 osób – mówi Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia. - Od początku naszej działalności mieliśmy pod opieką kilka tysięcy chorych na nowotwory, do których trzeba było dotrzeć. Członkowie naszego zespołu, w skład którego wchodzą: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta i psycholog dojeżdżali do nich własnymi samochodami. Po przejechaniu setek kilometrów auta ulegały awariom.

Takie sytuacje zagrażają funkcjonowaniu hospicjum. Więc żeby prawidłowo wypełniać swoje obowiązki, stowarzyszenie wypożycza samochód. Z każdym dniem przybywa bowiem chorych wymagających korzystania z różnego rodzaju zabiegów, specjalistycznego sprzętu medycznego, środków opatrunkowych i innych, które pomagają im godnie żyć, bez konieczności hospitalizacji.

- Obecnie pod bezpośrednią domową opieką hospicyjną mamy 30 chorych z Chełma i okolicznych gmin powiatu chełmskiego, w promieniu ponad 60 kilometrów – dodaje Boniecki. - Nasza pielęgniarka odwiedza chorych codziennie, wykonując przy tym wszelkie zabiegi zlecone przez lekarza. Pomimo iż nie posiadamy kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, chorzy mają z naszej strony zapewnioną pełną, całodobową oraz fachową opiekę, a także poradnictwo.

O pomoc w opiece nad chorymi prosi coraz więcej rodzin. Zdarza się jednak, że ze względu na zbyt dużą odległość od Chełma, stowarzyszenie odmawia pomocy. Brak służbowego ambulansu uniemożliwia bowiem dojazd do miejscowości zamieszkania chorego.

Boniecki nie ukrywa, że dochodzi do dramatów, bo w środowisku wiejskim od strony medycznej nikt nie chce się zająć terminalnie chorym. Osoby takie nie dość, że są często wykluczone społecznie, to jeszcze towarzyszy im ból, który jest trudny do zniesienia. Gdyby był ambulans, mogliby takim chorym pomagać. Bez naszego wsparcia o zakupie samochodu będzie można tylko pomarzyć.

Stowarzyszenie nie ma podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Swoją działalność finansuje z darowizn, zbiórek ulicznych, 1 procenta podatku przekazanego przez podatników. Przeznacza je na opiekę nad chorymi. Jest ona całodobowa i bezpłatna. Każdy, kto zechce wspomóc zbiórkę, pieniądze może wpłacać on-line przez portal Siepomaga lub przelewem tradycyjnym na konto: nr 39 1020 1563 0000 5702 0083 6759.

W minioną niedzielę (13 października) ks. biskup Mieczysław Cisło poświęcił działkę pod budowę planowanego Stacjonarnego Domu Hospicyjnego wraz z obiektami towarzyszącymi. Działka, na której Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. Ks. Kan. Kazimierza Malinowskiego wybuduje placówkę, znajduje się w Nowinach w gminie Chełm.

 

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe