SUPER gospodynie zawładnęły Włodawą [RELACJA]

  • 11.09.2019, 13:28 (aktualizacja 12.09.2019, 11:31)
  • red
SUPER gospodynie zawładnęły Włodawą [RELACJA]
Było wesoło i smakowicie. Dopisała pogoda, nie zawiedli też wystawcy i publiczność. Rywalizacji gospodyń, które przyjechały do Włodawy z całego województwa, kibicowały setki widzów.

VIII Festiwal Kulinarny i Energii Kobiecej "Kresowe smaki i talenty", organizowany przez naszą redakcję wspólnie ze Starostwem Powiatowym we Włodawie i miastem Włodawa, obfitował w atrakcje. Oprócz dorocznego konkursu na najsmaczniejsze potrawy regionalnej kuchni we Włodawie odbył się pierwszy wojewódzki finał konkursu SUPER Gospodynie 2019.

SUPER Gospodynie na schwał

Aż 27 pań zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego SUPER Gospodynie 2019. Wybrali je czytelnicy trzech gazet wydawanych przez Grupę Wydawniczą Słowo: Super Tygodnia, Kroniki Tygodnia i Słowa Podlasia. Finalistki konkurowały w trzech kategoriach: najwspanialsza artystka, mistrzyni w kulinariach, najlepsza organizatorka i działaczka. Zmagania finałowe nie były łatwe, ale na pewno przyjemne i zabawne. Panie m.in. śpiewały artykuły z gazety, wiły wianki, obierały ziemniaki na czas, opowiadały dowcipy, rozpoznawały zioła po zapachu, wcieliły się w rolę wodzireja, układały rymowanki promujące swoje koło gospodyń. Śmiechu było co niemiara, a do tanecznego wężyka dołączyła w pewnym momencie prawie cała widownia.

Jurorzy mieli bardzo trudne zadanie, wyłaniając laureatki. Tytuł "Mistrzyni w kulinariach" przypadł Dorocie Szczepuch z Barchaczowa, ona też otrzymała nagrodę specjalną ufundowaną przez firmę Alpek za "nos do ziół". Drugie miejsce zajęła Anna Szpura ze Starej Kornicy, a trzecie Lilla Wróblewska z Rogatki w gm. Dubienka.

Tytuł "Najwspanialsza artystka" wywalczyła Katarzyna Warmińska-Mazurek KGW z Łaszczówce. Drugie miejsce zajęła Zofia Mróz z KGW w Rabinówce, a trzecie - Elżbieta Daniluk z Worgul.

Najlepszą organizatorką i działaczką została Agata Piwko z KGW w Szopinku, druga była Iwona Seńko z Rachań, a trzecia Jadwiga Szypiło z Rozwadówki.

O co walczyły?

Żadna z finalistek nie wyjechała z Włodawy z pustymi rękami. Panie, które zajęły pierwsze miejsca w swojej kategorii, pojadą (z osobą towarzyszącą) na biesiadę sylwestrową do Lwowa. Ponadto otrzymały: voucher o wart. 400 zł na zakupy w firmie Cellbes, dwuletnią prenumeratę Gospodyni, mąkę od Zamojskich Zakładów Zbożowych i cukier.  Panie, które zajęły drugie i trzecie miejsca otrzymały: voucher od firmy Cellbes (400 zł), prenumeratę Gospodyni, mąkę oraz cukier. Upominki, w tym karnety do Chełmskiego Parku Wodnego, dostały wszystkie panie biorące udział w finale. Kwiatami obsypał kobiety obecny na finale wojewódzkim wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Nagroda specjalna

Finałowe głosowanie czytelników trzech gazet wydawanych przez Grupę Wydawniczą Słowo wygrała Iwona Seńko, sołtyska Rachań (pow. tomaszowski), która otrzymała 535 głosów. Drugie miejsce zajęła Paulina Dębicka, szefowa KGW Olchowiacy z gm. Wierzbica (pow. chełmski), na którą oddano 227 głosów, a trzecie - Jadwiga Szypiło z Rozwadówki (pow. bialski), opiekunka zespołu śpiewaczego (165 głosów).

Kresowe smaki bezkonkurencyjne

O wspaniałe nagrody ufundowane przez Andrzeja Romańczuka, współorganizatora festiwalu "Kresowe smaki i talenty" walczyły najlepsze kucharki z 25 kół gospodyń wiejskich, które zgłosiły do konkursu kilkadziesiąt smakowitych potraw. W tym roku jurorzy oceniali także nalewki.

W kategorii danie mięsne pierwsze miejsce zajęło KGW Siedliszcze w gm. Dubienka za  kurę po staropolsku z kiszoną marchewką autorstwa Barbary Pacan. Drugie miejsce przyznano Wróblowej Zagrodzie za polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym z rozmarynem Lilli Wróblewskiej, a trzecie KGW  "Pionierki" z Teresina za roladę drobiowo-wieprzową Elżbiety Tomasik. Kolejne nagrody zgarnęły: KGW z Osowy z gm. Hańsk za kaczkę z żurawiną autorstwa Krystyny Rudnickiej i Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych z gm. Dubienka za roladę ze szpinakiem Krystyny Jagodzińskiej.

W kategorii danie jarskie pierwsze miejsce zajęło KGW w Susznie za roladki ziemniaczano-pieczarkowe z sosem czosnkowym, drugie miejsce - KGW w Dubience za pasztet warzywny Wiesławy Kuśmierczuk, trzecie miejsce - KGW w Barchaczowie za pierogi z fasolą. Nagrodzono także: KGW Ryzykantki z Rudy w gm. Ruda-Huta za pierogi ze śliwką i Stowarzyszenie Wesołe Sąsiadki z Kołacz za jajecznicę w pieczarkach.

W kategorii sałatki pierwsze miejsce zajęło KGW w Stefankowicach za sałatkę ze świeżym szpinakiem i bagietką, drugie - KGW w Ruszowie za sałatkę szefa Renaty Psiuk, trzecie - KGW w Orchówku za nadbużańską łąkę, czwarte - KGW w Białopolu za sałatkę cezara w wykonaniu Marii Soroki, piąte - KGW w Hańsku Kolonii za polanę leśną Doroty Kozłowskiej.

Najsmaczniejsze ciasto przygotowały, zdaniem jury, KGW Suchawianki z Suchawy, a był to kresowy Marcinek. Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Kobiet Wsi Teresin "Pod lipą" za kawowiec Renaty Kijańczyk, trzecie - KGW w Rożdżałowie za sernik z brzoskwinią, czwarte - KGW Korniczanki za sernik babci Zosi, piąte - KGW w Ruszczyźnie za tort wykonany przez  Grażynę Steć.

 Po dłuższej przerwie wróciły na festiwal nalewki. W tej kategorii zwyciężyło Stowarzyszenie Wesołe Sąsiadki z Kołacz, które dały do oceny nalewkę Krystyny Dybaj pod nazwą runo leśne. Drugie miejsce zajęło KGW w Rachaniach za nalewkę babuni z derenia autorstwa Władysława Pasiecznego, trzecie - KGW w Stulnie za nalewkę z pigwy, czwarte - Zespół Kulinarny z Gorzkowa za pijaną aronię, piąte - KGW w Piaskach Szlacheckich za nalewkę miętowo-czekoladową Jolanty Antończak.

Nagrodę dodatkową za najpiękniejsze stoisko jury przyznało Stowarzyszeniu Ludzi Aktywnych Gminy Dubienka.

Dziękujemy artystom

Wielkie poruszenie wśród publiczności wzbudziło przybycie czarownic z grupy Sabat (gm. Zamość), a także ich żywiołowy występ. Wspaniałymi głosami zauroczyły widzów dzieci z zespołu Chwilka z Białej Podlaskiej, a także panie z zespołu Lejdis, występujące na zakończenie sobotniej imprezy.

Na scenie zaprezentowały się także: zespół śpiewaczy Złota Jesień z Włodawy, Jutrzenka z Dołhobród, Seniorzy z Urszulina, Aneta Szpinda z Zamościa, Henryka Syty z gm. Komarów Podlaski, Pawłowianki  z Pawłowa, Kresowianki z Włodawy, Jarzębina z Czułczyc, Zza Rzeki i Dębinki z gm. Dubienka, Remedium z Białopola, zespół Slavica dance fitness Agnieszki Tor z gm. Zamość.

Wszystkim artystom, którzy uatrakcyjnili naszą imprezę swoimi występami, bardzo serdecznie dziękujmy. Dziękujemy również sponsorom i partnerom tego wydarzenia.

red

Zdjęcia (284)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe