Rekonsekracja kościoła w imieniny Hanny | Super Tydzień

  • 21.06.2019, 10:06
  • TWA
Rekonsekracja kościoła w imieniny Hanny | Super Tydzień
Msza święta, koncerty, wystawa prac malarskich oraz zabawa do późnej nocy. Tak zapowiadają się uroczystości związane z rekonsekracją kościoła w Hannie. Świątynia ma być ponownie poświęcona, bo przeszła generalny remont, który kosztował prawie 10 mln zł. Ta religijna uroczystość została połączona z imieninami Hanny.

Obchody odbędą się w sobotę, 29 czerwca. Rozpoczną się w południe wystawą prac malarskich prof. Stanisława Baja, honorowego obywatela gminy Hanna. Na godzinę 14 zaplanowano koncert "Ważnych piosenek" w wykonaniu zespołu Raz Dwa trzy. Dwie godziny później rozpocznie się msza święta rekonsekracyjna. Ponownego poświęcenia kościoła dokona biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Na godz. 18 zaplanowano koncert Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa, natomiast o godz. 19 na scenie pojawi się Szalom Chełm. Wydarzenie zwieńczy zabawa taneczna (godz. 20.30).

Obchody religijne zostały połączone z imieninami Hanny, które zwykle odbywały się w lipcu. Jednak, żeby nie organizować dwóch imprez, tylko jedną a konkretną, wójt zdecydowała o ich połączeniu.

Kościół jest konstrukcji drewnianej. Powstał w XVIII wieku. Wymagał kapitalnego remontu, był w tak złym stanie, że przechylił się w stronę parku. Najpierw został podniesiony i wypoziomowany. Potem podbudowano i wzmocniono fundamenty, aby ponownie osadzić na nich drewnianą konstrukcję. Wymieniono dach, strop oraz instalacje elektryczną. Zamontowano ogrzewanie. Pracom konserwatorskim poddano ołtarz, obrazy i tzw. polichromie na płótnie. Nad wszystkim czuwali konserwatorzy zabytków.

Ponadto zagospodarowano teren wokół kościoła i opracowano ekspozycję zatytułowaną "Kościół parafialny w Hannie w kontekście wielu religii i kultur historycznie współistniejących na przykładzie pięciu różnych obiektów sakralnych z pobliskiego terenu. Są to wystawy przedstawiające sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, cerkiew unicką pw. św. Nikity w Kostomłotach, monaster św. Onufrego w Jabłecznej, Wielką Synagogę we Włodawie oraz meczet w Kruszynianach. Oprócz kościoła odremontowano zabytkową dzwonnicę i przeprowadzono rekonstrukcję jej historycznego zwieńczenia.

Remont kościoła w Hannie był chyba najdroższym zadaniem, jakie gmina wykonała w swojej historii. Kosztowało około 10 mln zł. Zdecydowanie taniej byłoby wyburzyć stary kościół i wybudować nowy. Jednak świątynia straciłaby status zabytku, który zwiedzają co roku tysiące turystów.

- Zadanie było bardzo trudne, ale warto było podjąć się jego realizacji, bo takiego zabytku nie ma nikt. Na remoncie kościoła zyskała nie tylko Hanna, ale cały region – mówi wójt Grażyna Kowalik.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe