Badania profilaktyczne dla chełmian | Super Tydzień

  • 10.03.2019, 10:09
  • AN
Badania profilaktyczne dla chełmian | Super Tydzień
Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie rozpoczyna realizację pięciu programów profilaktycznych. Wśród nich jest m.in. program ochrony najmłodszych mieszkańców miasta przed Inwazyjną Chorobą Pneumokokową.

- Programy profilaktyczne adresowane są do mieszkańców Chełma. W związku z tym, że wielu pacjentów posiada "nowe" dowody osobiste bez danych adresowych, weryfikacja możliwości udziału w programie ze względu na miejsce zamieszkania odbywać się będzie na podstawie oświadczenia pacjenta - wyjaśnia Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ w Chełmie. - Niezbędne jest w dalszym ciągu podanie numeru PESEL, gdyż umożliwi to weryfikację, czy pacjent nie korzystał już ze świadczeń profilaktycznych w bieżącej edycji programów.

Rodzice, pospieszcie się!

Program ochrony dzieci przed Inwazyjną Chorobą Pneumokokwą przeznaczony jest dla maluszków z Chełma urodzonych w roku 2016.

Szczepienie wykonywane jest po wcześniejszym badaniu lekarskim przez lekarza rodzinnego, do którego zaopcjowano dziecko. Pacjenci z MSP ZOZ będą mieli wykonane szczepienie tam, gdzie przyjmuje ich pediatra. Dzieci zapisane do lekarzy z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej będą szczepione w punkcie szczepień dla dzieci w Przychodni nr 2 przy ulicy Połanieckiej 11.

- W przypadku dzieci z niepublicznych ZOZ-ów wystawione zostanie zaświadczenie o wykonanym szczepieniu, w celu dokonania stosownych wpisów w dokumentacji medycznej i karcie szczepień dziecka - tłumaczy Żabiński. - Rodzice, którzy chcieliby, aby ich pociechy skorzystały z programu, muszą się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.

W Chełmie powstaje kolejny blok TBS. Gdzie? [CZYTAJ]

Czas prześwietlić płuca

Ponadto miejski ZOZ zaprasza do udziału w programie profilaktyki gruźlicy i raka płuc. Jest on przeznaczony dla osób powyżej 18. roku życia. Badania będą wykonywane w pracowni rtg w przychodni przy ul. Wołyńskiej 11 w godzinach 8-17. Aby wykonać prześwietlenie klatki piersiowej, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Badanie w ramach programu jest bezpłatne zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza kierującego.

- Pacjent otrzymuje wynik badania (wydruk) wraz z obrazem w standardzie diagnostycznym oraz przeglądarką diagnostyczną nagrane na płycie CD, możliwą do odtworzenia w każdym komputerze. Limit codzienny to ok. 30 procedur z badaniem rtg. W przypadku większej liczby pacjentów będzie tworzona lista oczekujących z wyznaczeniem terminu badania - wyjaśnia Żabiński.

Brak ławek doskwiera mieszkańcom miasta. Czy jest szansa na ustawienie kolejnych? [SPRAWDŹ]

Dla kobiet i nie tylko...

Program profilaktyki raka piersi to badanie palpacyjne, nauka samobadania piersi oraz - w przypadku wystąpienia wskazań – wykonanie badania usg piersi. Z programu mogą skorzystać kobiety w wieku 16 – 50 lat, z tym że badanie ultrasonograficzne jest przeznaczone dla kobiet w wieku 16 – 45 lat. Koordynację programu zapewniają pracownicy gabinetu zabiegowego w przychodni przy ul. Wołyńskiej 11 (II piętro). Nauka samobadania oraz badanie palpacyjne odbywa się w dni powszednie od godz. 10 do 16 w gabinecie badań profilaktycznych (pok. 103 I piętro) w przychodni przy ulicy Wołyńskiej.

Program profilaktyki osteoporozy obejmuje wywiad z rozpoznaniem czynników zagrożenia chorobą oraz badanie stopnia gęstości kośćca (kość przedramienia) i określanie stopnia SOS oraz wskaźników T-score i Z-score. Program jest adresowany do mieszkańców miasta od 35. roku życia. Badania będą wykonywane w przychodni przy ul. Wołyńskiej w poniedziałek (w godz. 8- 12.30) i wtorek (w godz. 13-17).

Program profilaktyki chorób układu krążenia zakłada przeprowadzenie pomiaru poziomu ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru poziomu glukozy i poziomu cholesterolu we krwi (na czczo - metodą paskową) oraz określenie masy ciała metodą BMI i pomiar procentowego poziomu tkanki tłuszczowej. Badania są prowadzone w obydwu przychodniach w godzinach 7-9. Program jest adresowany do osób powyżej 20. roku życia.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe