Białe kruki za klasyczne wiersze

  • 31.01.2019, 08:28 (aktualizacja 31.01.2019, 08:40)
  • GD
Białe kruki za klasyczne wiersze
Nagrodę główną i statuetkę Białego Kruka pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego na Wiersz Klasyczny im. Mariana Janusza Kawałki otrzymał Krzysztof Ziemski z Zielonej Góry. Wyróżnienia powędrowały do Grzegorza Wołoszyna ze Stalowej Woli oraz Władysława Katarzyńskiego z Olsztyna.

Rozstrzygnięcie odbyło się w Urzędzie Miejskim w Rejowcu. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele św. Jozafata Kuncewicza w intencji patrona poetyckich zmagań. Następnie na gości czekała inscenizacja dziejów miasta na podstawie opracowań historycznych dr. Mariana Janusza Kawałki, który zmarł w 2017 roku.

W trakcie powitania gości z całej Polski burmistrz Tadeusz Górski mówił, że pamięć o wywodzącym się z ziemi rejowieckiej Kawałce będzie kultywowana poprzez powołany do życia konkurs. Wyraził również nadzieję, że poetyckie zmagania staną się imprezą cykliczną.

- Zdecydowaliśmy się zorganizować konkurs na najlepszy wiersz klasyczny, bo ich wielkim miłośnikiem był nasz zmarły przyjaciel. Tego typu poezja nie jest obecnie tak popularna, więc Marian Janusz Kawałko pozostawał nieco w cieniu, a jego twórczość mogła być niedoceniana. Tym konkursem chcemy to zmienić - mówił współorganizator i członek jury Waldemar Taurogiński.

Henryk Radej przedstawił wyniki konkursu, na który wpłynęły 102 zestawy wierszy klasycznych. Oprócz utworów zwycięzcy nagrody głównej i dwóch wyróżnionych jury rekomendowało najlepsze prace 27 autorów, które znalazły się w pokonkursowej "Antologii Białego Kruka 2018". Natomiast przewodniczący komisji prof. Józef Franciszek Fert  uzasadnił wybór laureatów.

Stracili dom w pożarze. Potrzebna im nasza pomoc! [SPRAWDŹ]

- Jury wyraża nadzieję, że ten konkurs będzie miał w przyszłości wiele tak udanych odsłon. Patron zmagań na pewno cieszy się "z góry" ze zmartwychwstania tradycyjnego wierszowania w jego rodzinnym mieście, w którego imię wpisana jest autentyczna historia polskiej poezji, tak istotnie naznaczona talentem Mikołaja Reja - powiedział Henryk Radej.

Na zakończenie goście mogli wysłuchać nagrodzonych i wyróżnionych wierszy oraz utworów patrona konkursu. Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki "Rejowiec. Miasto Mikołaja Reja" oraz pokonkursowej "Antologii Białego Kruka 2018".

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe