Pogranicznicy ułatwiali przemyt

  • 21.01.2019, 08:58 (aktualizacja 24.01.2019, 08:11)
  • (apm)
Pogranicznicy ułatwiali przemyt
Trzy osoby, w tym dwóch byłych funkcjonariuszy straży granicznej, odpowiedzą przed sądem za przyjmowanie korzyści majątkowych od zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów przez Bug.

Akt oskarżenia w tej sprawie 3 stycznia skierował do sądu Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Śledczy ustalili, że część przemytów, organizowanych przez grupę przestępczą m.in. w rejonie Placówki Straży Granicznej we Włodawie, a także w Skryhiczynie, została dokonana przy pomocy tzw. układu. W miejscu przemytu o określonej godzinie miało nie być patroli. Przestępcy byli o tym informowani od współpracującego z nimi funkcjonariusza straży granicznej.

Jak informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej, jednemu z funkcjonariuszy zarzucono 12-krotne przekazanie informacji służbowych o czasie i miejscu pełnionych służb przez funkcjonariuszy i przyjęcie w zamian za te informacje korzyści lub obietnicy korzyści majątkowej po 10 tysięcy złotych. Ponadto został on oskarżony o niedopełnienie obowiązków i ukrycie na swojej posesji dokumentacji procesowej NOSG w Chełmie.

Takie działania umożliwiły dokonanie 12 przemytów, w sumie 1 100 000 paczek papierosów produkcji ukraińskiej o wartości ponad 14 milionów złotych. Spowodowało to uszczuplenie należności celnej w wysokości nie mniejszej niż 920 tys. zł, podatku VAT około 4,7 mln zł i należnego podatku akcyzowego - co najmniej 17,9 mln zł – informuje Prokuratura Krajowa.

Drugiemu z funkcjonariuszy przedstawiono zarzuty 9-krotnego udzielenia informacji grupie przestępczej i przyjęcia w zamian łapówki lub obietnicy korzyści majątkowej w kwocie od 5 tysięcy do 8 tys. zł.

Umożliwił w ten sposób dokonanie 3 przerzutów kontrabandy - 28 tysięcy paczek papierosów produkcji białoruskiej o wartości ponad 371 tys. zł. Uszczuplenie należności celnej wyliczono na co najmniej 182 tys. zł, uszczuplenie należnego podatku VAT na nie mniej niż 123 tys. zł i należnego podatku akcyzowego - około 466 tys. zł.

Pośrednikiem w przekazywaniu korzyści majątkowych i informacji od funkcjonariusza był trzeci z oskarżonych, któremu zarzucono również posiadanie marihuany.

Każdemu z oskarżonych przedstawiono ponadto zarzuty pomocnictwa do przestępstw karnoskarbowych. Dwóch oskarżonych trafiło do tymczasowego aresztu, wobec jednego zastosowano poręczenie majątkowe. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami NOSG w Chełmie i Biura Spraw Wewnętrznych SG w Warszawie.

 

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe