Wątpliwe nadanie tytułu

  • 25.11.2018, 12:35
  • TWA
Wątpliwe nadanie tytułu
Władze miasta chcą nadać tytuł honorowego obywatela Włodawy Feliksowi Czyżewskiemu, pracownikowi naukowo-dydaktycznemu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nie wszyscy radni jednak ten pomysł pochwalają. - Nie szastajmy tak tym tytułem – apelowała do burmistrza radna Mirosława Dynkiewicz.

Była to na razie uchwała intencyjna. Została przyjęta, ale nie jednogłośnie. Władze ratusza aż na czterech stronach argumentowały swoją decyzję. Czyżewski z powiatem włodawskim związany jest od lat 70-tych ubiegłego wieku. Jako absolwent katedry filologii słowiańskiej skierowany został do pracy, jako polonista w liceum w Wisznicach, które wówczas jeszcze znajdowały się w powiecie włodawskim. Współpracował też z nauczycielami z I LO we Włodawie. Pełnił wiele funkcji, m.in. na lata 2012-2018 powierzono mu funkcję członka Komitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Od 2010 roku należy też do Komisji Dialektycznej Komitetu Językoznawstwa PAN. Ponadto wydał pracę naukową dotyczącą mowy ludności powiatu włodawskiego oraz wiele tekstów o kulturze ludowej ziemi włodawskiej. Wydał monografię gwar polskich i ukraińskich okolic Włodawy oraz wiele innych dzieł. Współpracuje również ze szkołami i bibliotekami z terenu naszego powiatu. Za osiągnięcia był wielokrotnie wyróżniany nagrodami i odznaczeniami. Posiada także tytuł honorowego obywatela gminy Wola Uhruska.

- Z całym szacunkiem do profesora, ale mam wątpliwości, czy powinniśmy nadać mu ten tytuł. Nie zasłużył się w jakiś szczególny sposób dla naszego miasta. Jest tu mało znany. Wielu spośród nas – radnych – nawet nie wiedziało kto to jest. Może i ma wielki dorobek na polu naukowym oraz intelektualnym, ale czy my nie za bardzo rozrzucamy się tym tytułem? - przekonywała Mirosława Dynkiewicz.

Podczas głosowania 11 osób poparło wniosek, a dwie wstrzymały się od głosu.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe