Gm. Rejowiec: Po co parafii takie dane?

  • 07.11.2018, 11:25
  • MP
Gm. Rejowiec: Po co parafii takie dane?
W ostatnim czasie wśród mieszkańców Rejowca były rozdawane pisma z informacjami o planowanych inwestycjach oraz przedsięwzięciach w parafii pw. św. Jozafata Kuncewicza. Były do nich dołączone tzw. karty parafialne i to one właśnie wzbudziły pewien niepokój naszych Czytelników.

- Na tej karcie jest wymagane podanie bardzo szczegółowych danych - przekazała nam przez telefon mieszkanka Rejowca. - Imiona i nazwiska członków rodziny, miejsca pracy, szkoły, przynależność do grup parafialnych, daty chrztu i bierzmowania, adres. Co się później będzie działo z tymi wszystkimi informacjami? Po co księdzu są te dane?

Na prośbę Czytelniczki oraz innych mieszkańców Rejowca, którzy podzielili się z nami swoim niepokojem dotyczącym kart parafialnych, próbowaliśmy się skontaktować z proboszczem lokalnej parafii. Bez skutku, ponieważ nie udało się go zastać ani w kościele, ani w kancelarii.

- Rozumiem i szanuję, że ksiądz dba o naszą parafię, remont prowadzony w kościele jest potrzebny - powiedziała nam jedna z mieszkanek. - Tylko co to ma wspólnego z wypełnieniem karty parafialnej?

Tego typu karty parafialne są wypełniane przez katolików w wielu polskich parafiach. Zdarza się, że wywołują niepokój i obawy przed wnikaniem w prywatne życie wiernych, co podkreślają szczególnie użytkownicy forów internetowych. Zasady ochrony danych osobowych znajdujących się w kartotekach parafialnych reguluje jednak Kodeks Prawa Kanonicznego. Według prawa kościelnego, informacji tych nie wolno udostępniać, ponieważ są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby danej parafii. Jednocześnie duchownych obowiązuje ścisły nakaz zabezpieczenia zawartych w nich danych.

MP

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe