Krasnystaw: Jesiony do wycięcia

  • 28.04.2018, 12:08
  • GD
Krasnystaw: Jesiony do wycięcia (archiwalne)
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie wydała pozytywną opinię w sprawie usunięcie dwóch drzew przy ul. Okrzei. Nie pomogła akcja obrońców przyrody, którzy zawiesili na jesionach kartki z informacją o błędnej decyzji urzędników.

Podczas wizji terenowej przeprowadzonej przez przedstawicieli RDOŚ i urzędu miasta stwierdzono, że "jesion o obwodzie pnia 320 cm jest w stanie zamierania w wyniku ogłowienia z korony i konarów bocznych". Odpada kora od pnia. Natomiast jesion o obwodzie pnia 372 cm również nie ma szans na przeżycie.

- W wyniku nieprawidłowo wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych, tzn. nadmiernego przycięcia koron, jak również pozbawienia gałęzi bocznych, drzewa zamierają. Ze względu na bliską odległość od ciągu pieszego, parkingu i ulicy drzewa w obecnym stanie będą stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ludzi oraz mienia - wyjaśnia Beata Sielewicz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie.

W urzędzie miasta dowiedzieliśmy się, że Zarząd Dróg Powiatowych w Krasnymstawie może przystąpić do wycinki w każdej chwili. Przeszkodą mogą być gniazda ptaków i rozpoczęty sezon lęgowy. Trzeba to będzie sprawdzić przed samym rozpoczęciem prac.

- Aktualnie jesteśmy w trakcie wydawania zezwolenia na wycinkę tych dwóch jesionów. W decyzji tej chcieliśmy zobowiązać Zarząd Dróg Powiatowych do wykonania 40 nasadzeń kompensacyjnych. ZDP zwrócił się jednak z wnioskiem o zmniejszenie tej liczby. Dlatego sprawa jest w toku - wyjaśnia Ewa Filip, kierownik wydziału mienia komunalnego i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Krasnystaw.

Kartki na drzewach w pobliżu Aldika i siedziby Towarzystwa Budownictwa Społecznego pojawiły się na początku lutego br. Zdjęcia z komunikatem, że ponad stuletni jesion może zostać ścięty przez błędną decyzję urzędników opublikował jeden z internautów na portalu "Spotted: Krasnystaw". Sprawa podzieliła internautów. Jedni wskazywali na zbyt daleko idąca przycinkę konarów i gałęzi. Inni skarżyli się na ptasie odchody, które notorycznie zalegały na chodniku.


Teraz czytane:

Tragiczny początek długiego weekendu - śmiertelny wypadek na krajowej 12-tce [CZYTAJ]

GD
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe