Włodawa: Pożar umorzony po 15 latach

  • 26.04.2018, 12:42
  • TWA
Włodawa: Pożar umorzony po 15 latach
Aż 15 lat trwało wyjaśnianie przyczyn pożaru budynku przy ulicy Trębackiej we Włodawie. Na skutek oparzeń zmarł wtedy 69-letni mężczyzna. Najpierw prokuratura uznała, że to on nieumyślnie spowodował zagrożenie. Sprawa oparła się nawet o prokuratora generalnego. Ostatecznie postępowanie umorzono z powodu braku znamion czynu zabronionego. Kilka dni temu postanowienie o umorzeniu stało się prawomocne.

23 stycznia 2004 roku policjanci, patrolując teren miasta, dostrzegli dym ulatniający się z budynku, w którym mieszkało kilka rodzin. Zaalarmowali straż pożarną. Ucierpiały dwie osoby, najbardziej 69-letni mężczyzna. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala. Lekarzom nie udało się go uratować.

Pijana matka opiekowała się dzieckiem [CZYTAJ]

Sprawą zajęła się prokuratura. Powołano biegłego, który miał ustalić, dlaczego doszło do pożaru. Na podstawie zgromadzonych zeznań świadków i innych ustaleń stwierdził, że przyczyną były wady urządzeń grzewczych. Wykazał, że jesienią 2003 roku ogrzewanie w domu zostało przebudowane. Piec centralnego ogrzewania zamontowano jednak zbyt blisko drewnianej ściany i niewłaściwie podłączono go do przewodu kominowego. Ponadto śledczy ustalili, że feralnej nocy mężczyzna, zanim położył się spać, podłożył drewna do pieca, czego nie powinien był czynić. Na skutek wysokiej temperatury, rozgrzały się cegły, którym obmurowany był komin i zapaliła się drewniana belka zlokalizowana blisko tego komina.

Przesłuchano również murarza, którego wynajął 69-latek, by przebudował mu komin oraz mężczyznę, który montował piec w budynku. Obaj wówczas zeznali, że sugerowali właścicielowi mieszkania, że piec i komin znajdują się zbyt blisko konstrukcji drewnianej, a mimo to kazał im wykonać zleconą pracę.

31 grudnia 2004 roku prokurator prowadzący sprawę uznał, że poszkodowany nieumyślnie spowodował pożar. Ponieważ nie żył, sprawę umorzono. Jego bliscy złożyli zażalenie, ale nie zostało ono uwzględnione. Wyrok się uprawomocnił. W 2013 roku małżonka 69-letniego mężczyzny skierowała sprawę do sądu z powództwa cywilnego. Ponownie został powołany biegły. Podobnie jak jego poprzednik stwierdził, że urządzenia grzewcze zostały niewłaściwie zamontowane, zbyt blisko komina znajdowała się drewniana konstrukcja budynku, a ponadto w kominie zalegała sadza, która mogła się zapalić. Śledczy stwierdził również, że wszelkie prace związane z przebudową systemu grzewczego wykonano samowolnie.

Kobieta nie zgodziła się z opiniami i odwołała się do prokuratora generalnego. Na jego polecenie, w grudniu ubiegłego roku postępowanie zostało wszczęte po raz kolejny. Po przeanalizowaniu dokumentów śledczy uznali, że pożar powstał na skutek niedociągnięć przy przebudowie ogrzewania w budynku. Jednak zbieg różnych okoliczności powoduje, że nikomu nie można udowodnić winy. Z powodu braku znamion czynu zabronionego pod koniec marca postępowanie zostało umorzone. Kilka dni temu się uprawomocniło.


Co chełmski batalion przygotował na swoje święto? [ZOBACZ]

TWA
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe