Siedliszcze: Minister poszerzył obszar pod przyszłą kopalnię

  • 29.08.2017, 10:15 (aktualizacja 31.08.2017, 12:19)
  • MP
Siedliszcze: Minister poszerzył obszar pod przyszłą kopalnię
Podczas ostatniej sesji Rada Miejska w Siedliszczu uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego umożliwiający budowę kopalni Jan Karski w Kuliku. Wcześniej minister rolnictwa i rozwoju wsi wydał zgodę na odrolnienie 56 ha gruntów z przeznaczeniem na przyszłą inwestycję.

Jak podkreślił Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining, współpraca z lokalnymi władzami i wsparcie miejscowej społeczności utwierdza ich w przekonaniu o dobrej przyszłości inwestycji.

– Kopalnia Jan Karski jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych projektów tej skali na całej północnej półkuli - podkreśla. - Budowa, którą realizujemy wspólnie z naszym partnerem China Coal, przyniesie znaczące gospodarcze i społeczne korzyści dla całej Polski Wschodniej. Zamierzamy teraz uzyskać decyzję środowiskową, a następnie - zgodnie z planem - złożyć wniosek koncesyjny.

 Kolejnym ważnym dokumentem do złożenia wniosku jest uchwała zmieniająca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, podjęta 17 sierpnia podczas sesji Rady Miejskiej w Siedliszczu. Ponadto będzie on zawierał projekt zagospodarowania złoża, pozytywnie zaopiniowany przez Okręgowy Urząd Górniczy w maju 2017 r. oraz decyzję środowiskową. O tę ostatnią Prairie Mining planuje się zwrócić w najbliższych tygodniach.

Według wyliczeń, kopalnia Jan Karski rocznie powinna produkować 6,3  mln. ton węgla, a także zapewnić ok. 10 000 miejsc pracy. Głównym produktem będzie węgiel koksujący typu 34 o bardzo niskiej zawartości popiołu.

Przypomnijmy, że budowa kopalni stanęła pod znakiem zapytania, gdy wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, który decyduje o wydaniu koncesji wydobywczej, wyraził obiekcje wobec działań australijskiej firmy Prairie Mining.

MP

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tadeusz
Tadeusz 31.08.2017, 22:06
Minister tu wyraził swoją aprobatę, ale nie wiem, czy jest to jednoznaczne z tym, o czym Państwo pisali poprzednio o jego wątpliwościach. Poprzednia opinia nie jest związana z tą. Zapowiedź (zajawka?) linku na Facebooku powinna być chyba inna. To nie po złośliwości, ale z czystej sympatii, wolę Państwa gazetę od konkurencji, jest ciekawsza, więc dbam o wiarygodność ulubionych mediów
Czytelnik
Czytelnik 31.08.2017, 11:27
6,3 ton węgla rocznie - tyle to czasem jedno gospodarstwo potrafi zużyć podczas jednego sezonu grzewczego...
Super Tydzień Chełmski
Super Tydzień Chełmski 31.08.2017, 12:19
Dziękujemy za zwrócenie uwagi :)

Pozostałe