Gm. Krasnystaw: Ścieki pod lupą wójta

  • 13.01.2022, 08:21
  • GD
studzienka kanalizacyjna
Około 80 proc. mieszkańców Niemienic, Zażółkwi, Rońska i Krynicy złożyło do końca grudnia informację, w jaki sposób pozbywa się ścieków. Kto tego nie zrobił, musi liczyć się z kontrolą urzędników.

- Nałożony przez gminę obowiązek okazał się dla niektórych osób pozytywnym impulsem do zgłoszenia wykonania szamb lub przydomowych oczyszczalni ścieków. Do tej pory nie potwierdziło się, żeby ktoś przerobił stare studnie na szamba - mówi wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik.

Obowiązek złożenia deklaracji będą mieli wszyscy właściciele zamieszkanych posesji w gminie Krasnystaw. Do 31 marca br. muszą zrobić to mieszkańcy Białki, Niemienic-Kolonii, Widniówki, Latyczowa i Jaślikowa. Następne w kolejności jest: Zakręcie, Stężyca-Kolonia, Stężyca Łęczyńska i Stężyca Nadwieprzańska, a potem kolejne miejscowości.

- Robimy bazę danych, w jaki sposób mieszkańcy pozbywają się nieczystości ciekłych. Posiłkujemy się informacjami z Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zakręciu o zużyciu wody w gospodarstwach domowych, której jakaś ilość trafia do szamb lub przydomowych oczyszczalni. Zajmujemy się tym, bo nie mogą powtórzyć się sytuacje związane ze skażeniem wodociągów bakteriami coli - dodaje.

Właściciele zobowiązani są do systematycznego usuwania nieczystości ciekłych, gromadzonych na terenie ich nieruchomości, z częstotliwością zapobiegającą przepełnianiu się zbiorników bezodpływowych. Ich wielkość powinna być dostosowana do liczby osób mieszkających na danej posesji. Chodzi o to, by opróżnianie nie było konieczne częściej niż w raz w miesiącu, a nie rzadziej niż raz w roku.

Usługi wywozu nieczystości ciekłych lub osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków mogą być wykonywane przez firmy posiadające odpowiednie zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Każdy właściciel nieruchomości musi udokumentować korzystanie z takich usług poprzez okazanie umowy i dowodów opłat za usługi. W przypadku stwierdzenia naruszenia swoich obowiązków grozi kara grzywny.

Informację należy składać w formie papierowej, osobiście w Urzędzie Gminy Krasnystaw lub drogą elektroniczną na adres: [email protected] W przypadku wątpliwości co do treści złożonej informacji, wójt wezwie do okazania dokumentów źródłowych, czyli umów oraz dowodów uiszczenia opłat za wywóz ścieków.

Czytaj także: Lewczuk zarobi najwięcej, Proskura dostał najmniej

 

link do ekiosku z super tygodniem

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe