Gm. Hanna: Żadne Wawdyje, po prostu Dołhobrody

  • 09.01.2022, 07:15 (aktualizacja 09.01.2022, 07:25)
  • Faj
mapa powiatu z zaznaczoną nazwą Dołhobrody
Radni przyjęli uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości Wawdyje.

- Tak naprawdę to tylko formalność, bo ta nazwa i tak właściwie nie funkcjonowała - usłyszeliśmy w urzędzie gminy. - Wawdyje to miejscowość widmo. Nie było jej na mapach ewidencyjnych ani topograficznych. Dostaliśmy odgórny rządowy przykaz, żeby uporządkować tę kwestię - poinformował nas jeden z pracowników gminy.

Faktycznie, o Wawdyjach mało kto słyszał. - Babcia mówiła, że Wawdyje były częścią dzisiejszych Dołhobrodów, ale za moich czasów tej nazwy nikt nie używał - powiedział nam właściciel jednego z gospodarstw.

- To musiała być maleńka wioska. Pamiętam z dzieciństwa, że dziadkowie czasem o niej wspominali, ale raczej w formie anegdoty. Gdzie konkretnie się znajdowała, nie mam pojęcia - dodała pani Magdalena, mieszkanka gminy Hanna.

Jak usłyszeliśmy w urzędzie gminy, teraz będą po prostu Dołhobrody. Historia tej miejscowości sięga XIV wieku. Pod koniec XVIII wieku Dołhobrody były wsią magnacką należącą do województwa brzeskolitewskiego.

Obecnie we wsi mieści się szkoła podstawowa, siedziba parafii rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego z kościołem św. Stanisława, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Placówka Straży Granicznej im. ppor. Jana Bołbotta.

Nazwa Dołhobrody pochodzi prawdopodobnie od bród trzech mnichów, którzy osiedlili się na tych terenach. Mieszkańcy nazywali ich po prostu „długimi brodami”, co w miejscowym języku brzmiało jak Dołhobrody (Dowhoburody).

Inne podania mówią, że nazwa pochodzi od brodów na pobliskiej rzece Bug. Rzeka tutaj rozlewa się bardzo szeroko i ma bardzo płytkie koryto (Dowhobrody – długie brody).

Według innej koncepcji, nazwa miejscowości pochodzi od dębowego grodu, na co wskazuje gwarowa postać jednego z lokalnych wariantów nazwy miejscowości Dubuhrody, nazwa sąsiedniego przysiółka Zahrodocze (za horodem - za grodem) oraz ślady wczesnośredniowiecznego osadnictwa.

Ze względu na nie do końca wyjaśnione pochodzenie nazwy miejscowości występują duże problemy z właściwą odmianą nazwy Dołhobrody.

Czytaj także: Rodzina z Różanki potrzebuje nowego domu

 

baner do elektronicznego wydania super tygodnia

Faj

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe