Włodawa: Lekarzy jak na lekarstwo

  • 22.10.2021, 08:50
  • Faj
Włodawa: Lekarzy jak na lekarstwo
Pediatrów, anestezjologów, chirurgów, a nawet lekarzy medycyny rodzinnej poszukuje Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie. Żeby miał kto leczyć pacjentów, szpital oferuje pracę lekarzom zza naszej wschodniej granicy.

We włodawskim szpitalu – podobnie jak w wielu innych szpitalach w naszym regionie – od dawna brakuje personelu medycznego. Lista deficytowych specjalizacji jest długa. Najbardziej potrzeba pediatrów.

- Z uwagi na brak kadry lekarskiej we Włodawie przestał działać oddział pediatryczny. Szpital łata dziury kadrowe, ale nie zawsze jest to możliwe – mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

O przywrócenie pediatrii apelowali rodzice maluchów z Włodawy i okolic miasta.

- Najbliższy oddział pediatryczny jest w Chełmie, to 50 kilometrów drogi stąd – powiedziała nam pani Natalia, mama rocznej dziewczynki.

Rodzice nic jednak nie wskórali, bo chętnych do pracy w szpitalu po prostu nie ma.

- Szpital w dalszym ciągu poszukuje pediatrów. Braki występują w zasadzie w każdej specjalności lekarskiej, tj. anestezjologicznej, chirurgicznej, internistycznej, a także w medycynie rodzinnej, ginekologii i położnictwie. Brakuje też lekarzy radiologów – wylicza Elżbieta Korszla, z-ca dyrektora placówki ds. administracyjno-organizacyjnych.

Obecnie szpital ma obsadzonych 47,3 etatów lekarskim i niewiele ponad 121 etatów pielęgniarskich.

- To zatrudnienie na poziomie minimalnym w stosunku do obowiązujących przepisów - przyznaje Elżbieta Korszla.

Problemy z obsadą były przyczyną zawieszenia działalności Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Nie działał od kwietnia. Wznowił działalność dopiero kilka tygodni temu.

Ponieważ szpitalowi trudno znaleźć specjalistów w kraju, szuka lekarzy za granicą. Obecnie we Włodawie zatrudnionych jest trzech lekarzy z Ukrainy i jeden z Białorusi.

- Tacy lekarze potrzebują prawa do wykonywania zawodu w Polsce. Nie mogą pracować samodzielnie dopóki nie dostaną pozwolenia z Ministerstwa Zdrowia. To trwa – wyjaśnia starosta włodawski.

SPZOZ oferuje specjalistom umowy o pracę, zlecenie lub kontraktowe.

- Zatrudnimy każdego lekarza, który będzie chciał pracować w naszym szpitalu, przychodni lub Podstawowej Opiece Zdrowotnej. To samo dotyczy pielęgniarek. Prowadzimy ciągłą rekrutację pielęgniarek - informuje zastępca dyrektora szpitala.

 

Faj

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe