Chełm: Zbyszko nagrodzony Złotym Parasolem

  • 29.09.2021, 06:23
  • AN
Chełm: Zbyszko nagrodzony Złotym Parasolem
Brawa dla chełmskiej organizacji pozarządowej! Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością i Ich Przyjaciół "Zbyszko" zostało nagrodzone Złotym Parasolem 2021 - nagrodą przyznawaną za szczególne zasługi na rzecz Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

Złoty Parasol NGO to nagroda wręczana w kilku kategoriach. Za zaangażowanie w rozwój Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych wyróżnienie odebrało Stowarzyszenie dla Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta. Z kolei Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością i Ich Przyjaciół „Zbyszko” wyróżniono za szczególny wkład w rozwój związku. Przyjacielem ZSFLOP został Waldemar Weihs, natomiast za najlepszą inicjatywę w 2020 roku wyróżniono Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych.

- Bardzo cieszymy się z tej nagrody. Jest ona dla nas dowodem na to, że nasze stowarzyszenie jest dostrzegane, że robimy ważne rzeczy i działamy prężnie, choć nie tak dawno niektórzy wieszczyli nam rychły koniec działalności - mówi prezes stowarzyszenia "Zbyszko" Jacek Bobruś. - Nagroda mobilizuje nas do dalszych działań na rzecz społeczności lokalnej.

Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością i Ich Przyjaciół "Zbyszko" działa w Chełmie od 2013 roku. Jednym z ciekawszych projektów realizowanych w ostatnim czasie była Akademia Teatralna ze Zbyszkiem. Powstał m.in. spektakl, w którym wystąpiły osoby z niepełnosprawnością. Członkowie stowarzyszenia "Zbyszko" włączają się w różnego rodzaju akcje pomocowe, zaangażowali się m.in. w "Wigilijny posiłek dla seniora" wraz z Hufcem ZHP Chełm, brali udział w kiermaszach świątecznych, pomagali podopiecznym w czasie pandemii, organizując im i dowożąc bezpłatne posiłki. Dzięki tej akcji pomagali też lokalnym restauratorom. Przy stowarzyszeniu funkcjonują trzy grupy artystyczne: teatralna, rękodzielnicza i śpiewacza, w których osoby niepełnosprawne mogą się integrować, wspólnie spędzać czas i twórczo się rozwijać.

Wiceprezesem organizacji jest Małgorzata Bielecka, sekretarzem Urszula Matuszewska, skarbnikiem Roman Koniuszewski, a członkiem zarządu Kazimiera Wasyńczuk.

VIII Lubelskie Forum NGO 2021, w ramach Lubelskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, zgromadziło przedstawicieli lokalnych fundacji i stowarzyszeń z całego województwa. Dyskutowali oni o aktualnej sytuacji organizacji pozarządowych. W pierwszym dniu poruszono m.in. kwestie związane z nowymi rządowymi programami finansowania działalności organizacji pozarządowych, potrzebami i problemami NGO związanymi z pandemią COVID -19 oraz rolą Centrum Usług Społecznych (CUS) w kontekście szansy na zrównoważony rozwój podmiotów ekonomii społecznej (PES) i sektora obywatelskiego.

Dzień zakończyła uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego, Nagrody Trzeciego Sektora przyznawane przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego oraz nagrody Złoty Parasol NGO, przyznane przez Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych – organizację „parasolową” w województwie lubelskim. Dzień drugi miał charakter praktyczny. Zorganizowano osiem różnorodnych warsztatów tematycznych ściśle związanych z działalnością pozarządową, które poprowadzili doświadczeni trenerzy i praktycy.

Teraz czytane: Autobusem bez biletu tylko po mieście

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
niepoełnosprawny
niepoełnosprawny 29.09.2021, 09:52
Dlaczego w Stowarzyszeniu nie ma jego założyciela: Ryszarda Stawiarskiego ?

Pozostałe