Chełm: Awionetka roztrzaskana, student PWSZ w szpitalu

  • 26.07.2021, 08:40 (aktualizacja 30.07.2021, 07:49)
  • TS
Chełm: Awionetka roztrzaskana, student PWSZ w szpitalu
O włos od tragedii! Na lotnisku w Łososinie Dolnej koło Nowego Sącza podczas tankowania JAK wjechał w samolot należący do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

- Śmigło JAKA rozcięło kadłub naszej awionetki AT-3. Przecięło również jeden z foteli. Można sobie tylko wyobrazić, co by było, gdyby student i instruktor znajdowali się w samolocie. Wtedy na pewno mielibyśmy tragedię – komentuje Arkadiusz Tofil, rektor chełmskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej (woj. małopolskie). W momencie zderzenia, samoloty nie były w powietrzu. Jak ustaliliśmy, po zatankowaniu należący do PWSZ w Chełmie samolot AT-3 odkołował od stacji paliw. Student tej uczelni wraz z instruktorem opracowywali dokumentację do kolejnego etapu lotu. Znajdowali się bezpośrednio przy jednym ze skrzydeł, kiedy w ich stronę, z niewiadomych przyczyn, nagle skręcił JAK (chwilę wcześniej samolot ten tankował się za AT-3). Kursant i jego opiekun w porę zdołali przeskoczyć przez skrzydło oraz kadłub i spaść na drugą stronę samolotu. To była jedyna droga ich ucieczki. Dzięki temu nie wpadli wprost pod śmigło. 23-latek potknął się i upadł. Początkowo wydawało się, że nie wymaga żadnej pomocy medycznej, ale ostatecznie został przewieziony do szpitala. Na szczęście jego obrażenia nie są poważne. Jest potłuczony.

- W związku z incydentem dokonaliśmy zgłoszenia do państwowej komisji badania wypadków lotniczych, która będzie wyjaśniała okoliczności zdarzenia. Poinformowaliśmy również odpowiednie służby, w tym policję. Nasz student jest obecnie pod opieką medyczną. Jest hospitalizowany w szpitalu w Nowym Sączu. Nie potrafimy powiedzieć, dlaczego pilot JAKA skręcił w kierunku naszego samolotu. Jest to dla nas niezrozumiałe – dodaje Tofil.

Teraz czytane: Polski rynek mogą zalać uszkodzone samochody z zachodu Europy

 

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe