Kino przyjazne niepełnosprawnym

  • 18.06.2021, 12:38
  • AN
Kino przyjazne niepełnosprawnym
CKF Zorza to miejsce, do którego na filmy przychodzić mogą również osoby mające problemy ze słuchem i wzrokiem. A wszystko to dzięki pętli indukcyjnej, która zamontowana została podczas wymiany wykładziny w sali kinowej. Jest to niezwykłe udogodnienie dla tych, którzy nie w pełni mogą korzystać ze swoich zmysłów.

Pętlę wspomaga skuteczne działanie indukcyjnych aparatów słuchowych, dzięki czemu osoby posługujące się takimi aparatami mogą w pełni i w doskonałej jakości korzystać z dźwięku kinowego. Dodatkowo w centrum filmowym Zorza uruchomiono system umożliwiający odbiór przez widza sygnału z audiodeskrypcją, przekazywanego drogą słuchową, opisu treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym.

- Audiodeskrypcja w filmie przybiera postać dodatkowej ścieżki dźwiękowej pomiędzy dialogami. Opis nie wypełnia każdej dostępnej przerwy, nie przedstawia motywacji ani zamiarów przedstawionej w filmie postaci, nie charakteryzuje znanych dźwięków. Pozwala w ten sposób niewidomym i słabowidzącym widzom usłyszeć emocje w głosach aktorów, wsłuchać się w dźwiękowe tło obrazu - wyjaśnia Piotr Stelmaszczuk z CKF Zorza. - Opisywane są takie wizualne elementy kompozycji obrazu filmowego jak: inscenizacja, scenografia, gra aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie zobaczyć.

Jeśli ktoś chce skorzystać z tego typu udogodnień, powinien wcześniej zgłosić to do pracownika kina, aby otrzymać na czas seansu odbiornik sygnału audiodeskrypcji. Niestety, jeszcze nie każdy film ma dostępną tego typu ścieżkę, ale jest ich coraz więcej.

- Będziemy starali się, aby filmy prezentowane w naszym kinie miały dostępną taką opcję - zapewnia Stelmaszczuk. - A tymczasem zapraszam wszystkich na najbliższy seans DKF. Pokazywany w nim film "Amatorzy" będzie z dostępną ścieżką audiodeskrypcji.

Teraz czytane: Czterogodzinna walka z pożarem w Zawadówce

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe