Drabiniastym wozem po Polesiu [ZDJĘCIA]

  • 30.05.2021, 09:15
  • szer
Drabiniastym wozem po Polesiu [ZDJĘCIA]
Byli już w Wyrykach i Dołhobrodach w gminie Hanna. Niebawem odwiedzą inne miejscowości w powiecie włodawskim, pokazując, dokumentując i badając unikalne dziedzictwo regionu. A że projekt dotyczy kultury ludowej i tradycji, podróżują… wozem drabiniastym.

- „Poleski Wóz Tradycji” to 3-letni, kompleksowy projekt o charakterze badawczym i artystycznym. Jego głównym celem jest dokumentowanie i upowszechnianie elementów kultury tradycyjnej Polesia Zachodniego w sposób interdyscyplinarny, kreatywny, angażujący każdą z grup odbiorców – wyjaśnia Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie.

A są nimi dzieci i młodzież, ruchy amatorskie, osoby wywodzące się z tej samej wspólnoty i kultury lokalnej, bądź możliwie najbliższe, a także ci, którzy tę spuściznę badają oraz ci, do których ma ona dotrzeć za pomocą nowych mediów i technik informacyjnych.

Przystanki, gdzie zatrzymuje się wóz, to miejscowości, w których do dziś kultywuje się tradycje regionu. Pierwszym miejscem, do którego zajechał były Wyryki. Do swojego sadu zaprosił gości pan Czesław i to on przywiózł ich na miejsce drabiniastym wozem. Było spotkanie z ludowymi śpiewaczkami, które zaprezentowały charakterystyczne dla regionu pieśni, wywodzące się z najstarszych lokalnych tradycji, na przykład niespotykane w innych regionach „swańki”.

To spotkanie udokumentowane zostało na taśmie filmowej i zdjęciach. Film już jest montowany. Wizyta w Dołhobrodach też była nagrywana. I tak będzie na wszystkich przystankach „Poleskiego wozu tradycji”. Będą odbywać się spotkania warsztatowe z informatorami, którzy przekażą jego pasażerom swoją wiedzę, doświadczenie, relacje i obyczaje.

- Każdego roku projekt obejmował będzie inną tematykę z zakresu unikalnych elementów kultury tradycyjnej Polesia Zachodniego, określając symboliczne trasy naszego Poleskiego Wozu Tradycji – mówi dyrektor Lewczuk vel Leoniuk.

W tym roku jest to obrzędowość okresu wiosennego i letniego, natura w kulturze tradycyjnej, zielarstwo, medycyna ludowa, wierzenia magiczne. Rok 2022 będzie poświęcony obrzędowości okresu jesiennego i zimowego, folklorowi narracyjnemu, bajkom ludowym, regionalnym podaniom i legendom. Z kolei rok 2023 - obrzędowości rodzinnej, zabawom, wyliczankom dla dzieci, tańcom i kołysankom.

- Projekt oparty jest na trzech filarach, wokół których skupione są wszystkie działania – podsumowuje dyrektor. - To badanie tradycji – poprzez organizację corocznych, studenckich, terenowych obozów badawczych, dokumentację i archiwizację zjawisk kultury tradycyjnej; przekazywanie tradycji – poprzez działania medialne, animacyjne i warsztatowe z wykorzystaniem Wozu Tradycji oraz inspirowanie tradycją – organizacja imprezy kulturalnej Sobótki Poleskie.

W ramach wydarzenia co roku odbywać się będą między innymi widowiska obrzędowe trzech granic: Polski, Białorusi, Ukrainy, koncerty zespołów folkowych, potańcówki w dawnym stylu, panele dyskusyjne i warsztaty. Goście będą mogli podziwiać artystyczną scenografię z wykorzystaniem nowych technik.

Najbliższe Sobótki już 26 czerwca.

"Poleski Wóz Tradycji" otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Efektem rzeczowym tego działania będzie archiwum cyfrowe na stronie Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. Materiały z realizacji projektu prezentowane będą w zakładce pt. Poleski Wóz Tradycji, gdzie znajdować się będzie POLESKA MAPA TRADYCJI, na której systematycznie oznaczana będzie trasa oraz punkty wymiany tradycji.

szer

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe