Chełm na trasie Tour de Konstytucja

  • 27.05.2021, 09:24
  • AN
Chełm na trasie Tour de Konstytucja
Tour de Konstytucja PL to wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego, którego celem jest popularyzacja zapisów konstytucji i praktyki ustrojowej. Na trasie projektu znalazło się 90 miast, w tym także - na początku sierpnia - Chełm.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Pomysł "konstytucyjnego objazdu" zrodził się w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Kolejnym powodem, jak tłumaczą organizatorzy, jest obecna sytuacja w kraju i kryzys konstytucyjny, z jakim nasz kraj zmaga się od 2015 roku. Celem tego niezwykłego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej.

- Możecie zgłosić się do naszej akcji, organizując w waszych miastach wydarzenie, które będzie polegało na połączeniu prezentacji zapisów konstytucji ze spotkaniem rodzin na świeżym powietrzu - zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy.

Wizyta w Chełmie planowana jest na 5 sierpnia. Ologowany „Tour – BUS” zaparkuje na placu Łuczkowskiego. Przywiezie zwój Konstytucji, materiały informacyjne i gadżety (znaczki, długopisy, flagi itp.) oraz będzie pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego.

W programie wydarzenia zaplanowano m.in. podpisywanie przez jego uczestników wożonego zwoju konstytucji, dzięki czemu ma się on stać wspólnym obywatelskim dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich i oddanie walce o prawa w konstytucji zapisane. Na miejscu będzie działać „niezależny stolik obywatelski”, przy którym dyżur pełnić mają prawnicy. W mobilnym punkcie pocztowym „Tour - Poczta” będzie można napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy”.

Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych zachęca do udziału w „Tour de Konstytucja PL” aktywistów obywatelskich ze wszystkich regionów Polski, prodemokratyczne organizacje i stowarzyszenia, ludzi kultury, liderów opinii. Szczegóły dotyczące współpracy dostępne na stronie internetowej www.tour-de-konstytucja.pl.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
polo
polo 15.07.2021, 22:02
bodnar - człowiek zaufania społecznego ??? chyba nie było do tej pory RPO z tak niskim poparciem społecznym
Obserwator
Obserwator 27.05.2021, 10:10
jak widac Bodnar szuka kasy i stanowiska- szkoda ze za swojej kadencji byl niejednokrotnie jednostronny i maloobiektywny
Prawdziwy POLAK
Prawdziwy POLAK 15.07.2021, 11:39
typowy wschodni pisowiec ...

Pozostałe