DDM i inne zasady

  • 13.05.2021, 11:18
  • szer
DDM i inne zasady
Punkty szczepień robią wiele, aby czekanie na przyjęcie preparatu przeciw Covid-19 było maksymalnie bezpieczne. Sporo zależy również od nas samych. Trzymajmy dystans, nośmy maseczki i przychodźmy na umówioną godzinę szczepienia.

W dniu szczepienia trzeba się zachowywać tak, jak zwykle, czyli zjeść posiłek (najlepiej lekki) i przyjąć leki, które się codziennie zażywa. Warto pomyśleć też o odpowiednim ubraniu. Zastrzyk jest podawany w ramię. Przy odpowiednim stroju wystarczy je tylko odsłonić.

Na szczepienie wystarczy przyjść 15 minut wcześniej. Chodzi o to, by w punkcie nie gromadziło się więcej osób, niż jest to konieczne. Przychodząc godzinę lub dwie przed swoim terminem, niepotrzebnie narażamy się na większy stres i stanie w kolejce.

Pamiętajmy o bezpiecznej odległość od innych osób - przynajmniej 1,5 metra. A maseczkę traktujmy, jako obowiązkowy element ubioru. Należy pamiętać, by założona była prawidłowo, czyli zakrywała usta i nos. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie ochronę i ograniczymy ryzyko zakażenia koronawirusem.

Przed wizytą w punkcie szczepień warto ściągnąć z internetu kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 (można go pobrać z rządowej strony gov.pl/szczepimysie, jest dostępny w zakładce "Materiały informacyjne dla szpitali i pacjentów") i wypełnić go w domu. Ten prosty zabieg skróci nasz pobyt w punkcie szczepień. Jeżeli nie wiesz, które okienko zaznaczyć, zostaw wolne miejsce i skonsultuj odpowiedź z lekarzem. To lepsze rozwiązanie niż zakreślanie odpowiedzi na chybił trafił.

Jeżeli ktoś nie wypełnił kwestionariusza w domu, będzie musiał to zrobić w punkcie szczepień. Dlatego ci, którzy potrzebują okularów, powinni o nich pamiętać. Warto również zabrać ze sobą długopis. Wprawdzie w punktach szczepień są przygotowane, ale nie oszukujmy się – jeżeli korzysta z nich kilkaset osób dziennie, różne rzeczy mogą się przydarzyć. A własny długopis pozwoli ominąć kolejkę do stolika i jest bardziej higieniczny.

Pamiętajmy też o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

Wiele osób potrzebuje pomocy w dotarciu do punktu szczepień i poruszaniu się po nim. Taka pomoc jest jak najbardziej wskazana. Ale niech towarzyszy nam jedna osoba, a nie kilka, bo w ten sposób powstaje dodatkowy tłok. I jeszcze jedno: słuchajmy poleceń personelu.

Stosowanie się do tych zasad pozwoli przeprowadzić cały proces szczepienia szybko i sprawnie.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe